сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Бројот на првачиња во Вевчани двојно зголемен

ucenici uciliste

Поврзани вести

За триесет првачиња во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Вевчани почна првиот училишен час. Бројот на првачиња во Вевчани, според директорката на училиштето Николина Србакоска, е речиси двојно зголемен од минатата година кога беа запишани 18 првооделенци.

– Учебната година почна без никакви проблеми, учениците се во училишните клупи. Преземени се сите потребни хигиенски мерки за успешен старт на учебната година. Училиштето свети, изјави директорката Србакоска.

Почетокот на училишната година им го честита градоначалникот Цветомир Угриноски, кој им посака многу успеси во учењето и им подари слики од познатиот уметник и хуманист Живко Поповски – Цветин.

Во основното училиште „Страшо Пинџур“ во Вевчани има 241 ученик од прво до деветто одделение.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести