петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Бројот на работници во индустријата пораснал за 6,8 отсто во февруари

rabotnici vo industrija

Поврзани вести

Бројот на работници во индустријата во февруари оваа година, во однос на истиот период лани, бележи пораст од 6,8 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Бројот на работниците во секторот Рударство и вадење на камен во февруари оваа година, во однос на истиот период лани, бележи опаѓање од 0,8 отсто, во секторот Преработувачка индустрија бележи пораст од 8,1 отсто, а во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација опаѓање од 0,7 отсто.

Според главните индустриски групи, бројот на работниците во индустријата во февруари оваа година, во однос
на истиот период лани, бележи пораст кај Интермедијарни производи, освен енергија за 0,9 отсто, Капитални производи за 75,4 отсто, Tрајни производи за широка потрошувачка за 3,3 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 4,4 отсто, додека опаѓање бележи кај Енергија за 1,8 отсто.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести