среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Бројот на туристи во април зголемен за 5 отсто

turisti-vo-ohrid-D-Andonovs

Последни вести

Бројот на туристи во Македонија во април годинава изнесувал 44.478 и во однос на април лани е зголемен за 5 отсо. Во април се евидентирани 94.033 ноќевања или за 0,6 отсто повеќе од истиот месец минатата година.

Според Државниот завод за статистика, кај домашните туристи во април годинава споредено со април лани има зголемување за 12,4 отсто, и 2,8 отсто на нивнитеноќевања, а на странските за 1,1, кај кои пак има намалување на ноќевањата од 1 отсто.

Во периодот јануари-април годинава, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите е зголемен за 3,5 отсто, кај домашните за 8,4, а кај странските за 0,3. Бројот на ноќевањата е зголемен за 2,2 отсто, при што кај домашните за 3,4, а кај странските за 1,2 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести