сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бројот на туристите во Македонија зголемен за 2,3 отсто

aleks-500

Последни вести

Во последните 5 години бројот на туристи во Македонија постојано е во пораст. Од јануари до август 2014 година споредбено со 2013 година забележан е раст на туристи во Македонија од 2,3%, бројот на домашни туристи е зголемен за 2,3% додека на странски туристи за 9%. Овој позитивен раст е резултат на политиките кои ги води Владата за развој на туризмот.

Ова денеска го истакна портпаролот на Владата на Р. Македонија Александар Ѓорѓиев.

Се со цел да продолжи овој позитивен раст Владата донесе одлука да се зголеми износот на субвенциите за привлекување туристи од Босна и Херцеговина, Србија и Бугарија од сегашните 25 на 35 евра по турист.

Ѓорѓиев истакна дека единствен услов за добивање на субвениции е туристите да доаѓаат организирано групно, да имаат минимум 7 ноќевања во Р. Македонија и да доаѓаат со авионски превоз.

За 2015 година најавени се субвенции и за туристи од 6 други држави и тоа САД, Англија, Германија, Казахстан, Азербејџан и Катар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести