петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Бројот на туристите зголемен за 4,2 отсто

stranci-leto-2012-3

Поврзани вести

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на туристите во јуни 2014 година изнесува 70 673,
а бројот на ноќевањата изнесува 170 898. Бројот на туристите во јуни 2014 година, во однос на јуни 2013 година, е зголемен за 4.2%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 1.5%.

Бројот на домашните туристи во јуни 2014 година, во однос на јуни 2013 година, е намален за 10.9%, а бројот
на странските туристи е зголемен за 11.2%.Бројот на ноќевањата на домашните туристи во јуни 2014 година, во однос на јуни 2013 година, е намален за 10.8%, а бројот на ноќевањата на странските туристи е зголемен за 8.8%.

Во периодот јануари-јуни 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на туристите
е зголемен за 6.1% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 5.2%, а кај странските има зголемување
за 6.5%.

Во периодот јануари-јуни 2014 година, во однос на истиот период од претходната година, бројот на ноќевањата
е зголемен за 4.5% и тоа: кај домашните туристи има зголемување за 1.4%, а кај странските има зголемување
за 6.8%.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести