Свет

Бројот на убиени Палестинци се искачи на 639

Бројот на убиени Палестинци се искачи на 639

Во последните 24 часа во Појасот Газа се убиени најмалку 12 Палестинци и двајца израелски војници.

Со ова бројот на палестински жртви во 16-тиот ден од израелската воена операција се изкачи на 639, а над 4.000 се повредени.

Според податоци на израелската армија 22 војници загинале за шестте дена копнена офанзива.