среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 41

Бројот на загинати под урнатото скеле во Кина се искачи на 74 лица

Бројот на загинати при уривањето на градежната конструкција на кулата за ладење на електроцентралата во градот Фенгченф во источната кинеска провинција Џанси, веќе достигна 74 лица, информира Централната кинеска телевизија.

скеле

Поврзани вести

Како што јави ТАСС, во инцидентот се повредени уште две лица.

До синоќа беа идентификувани телата на 68 жртви во несреќата. Повеќето од нив се млади луѓе. Сите работеле на урнатото градежно скеле во кулата. Властите не кажуваат дали под урнатините на конструкцијата има уште затрупани луѓе.

Кинескиот лидер Си Џинпин од провинциската влада побара колку што е можно побрзо да ги утврди причината за уривањето на гредежното скеле.

Најчитани вести