Свет

Бројот на жртви од циклонот во Индија порасна на 22

Бројот на жртви од циклонот во Индија порасна на 22

Силниот циклон Худхуд кој минатиот викенд го погоди источниот брег на Индија, усмрти најмалку 22 лица, оштети илјадници куќи, а цели села останаа без струја и нема доволно основни производи, соопштија денеска индиските официјални лица.

Училиштата и понатаму се затворени, електричните столбови се срушени, а системите за комуникација работат само делумно.

Индискиот премиер Нерендра Моди денеска со хеликоптер ја обиколи областа погодена од циклон.

Основни производи нема доволно, бидејќи најважните патишта се непроодни, а не се одвива ниту сообраќајот со автобуси, авиони и возови.