вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бројот на жртви од циклонот во Индија порасна на 22

uragan

Последни вести

Силниот циклон Худхуд кој минатиот викенд го погоди источниот брег на Индија, усмрти најмалку 22 лица, оштети илјадници куќи, а цели села останаа без струја и нема доволно основни производи, соопштија денеска индиските официјални лица.

Училиштата и понатаму се затворени, електричните столбови се срушени, а системите за комуникација работат само делумно.

Индискиот премиер Нерендра Моди денеска со хеликоптер ја обиколи областа погодена од циклон.

Основни производи нема доволно, бидејќи најважните патишта се непроодни, а не се одвива ниту сообраќајот со автобуси, авиони и возови.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести