четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Бројот на жртвите од ебола во Африка се искачи на 932

Ebola

Поврзани вести

Бројот на жртвите од ебола во Западна Африка достигна 932, а севкупно се регистрирани 1.711 случаи на заразени од овој смртоносен вирус, соопшѕо Светската здравствена огранизација.

Како што е наведено во соопштението, агенцијата на Обединетите Нации за здравство, во новиот извештај има вметнато 108 нови случаи и 45 смртни од Гвинеја, Либерија, Нигерија и Сиера Леоне од саботата до понеделникот, пренесува АФП.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести