Свет

Бројот на жртвите од ебола во Африка се искачи на 932

Бројот на жртвите од ебола во Африка се искачи на 932

Бројот на жртвите од ебола во Западна Африка достигна 932, а севкупно се регистрирани 1.711 случаи на заразени од овој смртоносен вирус, соопшѕо Светската здравствена огранизација.

Како што е наведено во соопштението, агенцијата на Обединетите Нации за здравство, во новиот извештај има вметнато 108 нови случаи и 45 смртни од Гвинеја, Либерија, Нигерија и Сиера Леоне од саботата до понеделникот, пренесува АФП.