Спорт

Брумен и Марковиќ меѓу најдобрите “седум” во СЕХА

Брумен и Марковиќ меѓу најдобрите “седум” во СЕХА

Македонскиот ракометен вицешампион Вардар има двајца свои претставници во изборот на најдобриот тим во СЕХА Лигата за месец септември.

Меѓу најдобрите седум се најдоа двете крила, Добривое Марковиќ и Матјаж Брумен. На официјалниот сајт на ова натпреаврување се вели дека иако Марковиќ е во постојана сенка на Дибиров, секогаш кога ќе добие шанса максимално добро ја користи, а тоа најдобро се видело на мечот против ППД Загреб каде постигна 10 погодка, а за Брумен дека е еден од најважните играчи за тренерот Раул Гонзалез кој знае да одигра подеднакво добро и во нападот и во одбраната.

Идеалниот тим го комплетираат: Голман: Роланд Миклер (Веспрем), Пикер: Ренато Сулиќ (Веспрем), Лев бек: Момир Илиќ (Веспрем), Среден бек: Јосип Валчиќ (ППД Загреб), Десен бек: Даинис Кристопанс (Татран Прешов).

Во месец септември во оваа лига беа одиграни 24 натпревари и најдобар тим беше Веспрем со 6 победи на исто толку натпревари, вклучувајќи ги тука и пресметките со нашите претставници Вардар и Металург.