сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Брутално: Еден пензионер убиен за 50, а друг за 1.000 денари

policija-lenta500

Последни вести

Двајца пензионери во текот на минатата година беа убиени во два случаја, а истрагата покажа дека едниот од нив животот го загубил за 50 денари, а другиот за 1.000.

Како што пишува Дневник, во првиот случај е поднесена кривична против 48-годишниот З.Д. од Велес, за убиството на Јован Цилаков кое се случи во јуни минатата година во дворот на велешката гимназија Кочо Рацин. Се работи за бездомник кој го забележал настраданиот и со парче тула го удрил по главата откако тој се свртел со грб, му ги земал 50-те денари кои ги носел со себе и избегал оставајќи го пенизонерот кој починал на лице место.

Во вториот случај се работи за убиство со умисла. Се работи за маж кој работел како аргат кај 86-годишниот Вељо од Пепелиште. Откако работеле, а старецот не му дал пари, го удирал со ашовот во пределот на главата и го усмртил.

Им се заканува доживотен затвор.

Најчитани вести