Магазин

Брзи и едноставни мафини со шумско овошје

Брзи и едноставни мафини со шумско овошје

За подготовка на овој десерт ќе ви бидат потребни само 15 минути.

Состојки:

  • 2 чаши брашно
  • 4 лажици шеќер
  • ½ прашок за печиво
  • Малку сол
  • 1 јајце
  • 1 чаша млеко
  • Половина чаша масло
  • 2 реда млечна чоколада
  •  3 лажици шумско овошје
  • кокос

Подготовка:

Промешајте ги сите суви состојки, а посебно изматете го јајцето со маслото, потоа додадете млеко и во тоа ставете 3 лажици шумско овошје… Течната смеса налејте ја во сувите состојки и полека промешајте неколку пати со жица за матење…

Калапите претходно треба да се премачкаат и да се загреат во рерна на 180 степени. Наполнете до 2/3 од калапите со смесата. Печете околу 20 минути…

Кога ќе се оладат мафините прелејте ги со стопена чоколада и декорирајте со кокос…