Магазин

Брзи идеи за ручек: Лесни рецепти за полнети печени компири

Брзи идеи за ручек: Лесни рецепти за полнети печени компири

Најдобриот дел е што нивното подготвување е навистина лесно и едноставно, па ќе имате многу повеќе слободно време за уживање во слободното време.

Печени компири полнети со печурки и павлака

odlicni-idei-za-rucek-lesni-recepti-za-polneti-kompiri-1.jpg

Потребни состојки:

 • 10 -15 големи компири
 • 100g сушени печурки
 • 1 кромид
 • 1/2 чаша супа од печурки
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 лажица брашно

Подготовка:

1. Сварете ги или испечете ги компирите. Засечете ги за да можете да извадите дел од внатрешноста, не ги сечете целосно.

2. Сварете ги печурките, исцедете ја водата од нив и потоа исечкајте ги. Додадете ги во тава и пржете ги заедно со исечканиот кромид.

3. Додадете 1 лажица брашно и мешајте. Потоа додадете ½ чаша супа, почекајте да зоврие и додадете ја павлаката и малку сол. Убаво измешајте.

4. Наполнете го секој компир со ова смеса и ставете го во рерна да се пече. По желба можете да додадете павлака и путер врз секој компир.

Компири полнети со печурки и шунка

odlicni-idei-za-rucek-lesni-recepti-za-polneti-kompiri-2.jpg

Потребни состојки:

 • 8 компири
 • 100g свежи печурки
 • 100g шунка
 • зачини
 • варено јајце
 • кашкавал

Подготовка:

1. Измијте ги компирите и испечете ги без да ги лупите. Секој од нив пресечете го на пола, отстранете го внатрешниот дел со лажица, оставајќи тенок слој.

2. Измешајте го извадениот дел од средината со пржените печурки и парчињата шунка.

3. Додадете сол и бибер, а потоа и зачините и издробената жолчка од јајцето.

4. Наполнете го секој компир со оваа смеса, додадете кашкавал и масло и печете додека не добијат златно-кафеава боја.

Компири полнети со чадена риба

odlicni-idei-za-rucek-lesni-recepti-za-polneti-kompiri-3.jpg

Потребни состојки:

 • 8 компири
 • 500g чадени филети
 • 1 – 2 кромида
 • 1 јајце
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 лажица путер

Подготовка:

1. Сварете ги компирите, но не целосно, штом видите дека се полуварени тргнете ги од оган. Отсечете ги горните делови за да добиете форми налик на чамци.

2. Издлабете го средишниот дел и измешајте го со кромидот и рибата. Додадете едно јајце и убаво измешајте ја смесата.

3. Наполнете ги компирите со смесата, ставете ги на намрсена тава за печење, прелејте ги со павлака и печете 3 – 5 минути на максимална температура во микробранова.