сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Брзо решение за Кипар

turcijakipar

Поврзани вести

Во вторникот водачите на кипарските Турци и Грци изразија желба за што е можно побрзо постигнување на договор за обединување на овој медитерански остров, по продолжувањето на преговорите во перспективата на побарувачката на крајбрежните гасни полиња, коментира „АФП“.

Претседателот на Република Кипар, Никос Анастасиадис и лидерот на Турската Република, Северен Кипар, Дервиш Ероглу, одржаа едночасовна средба во зградата на ОН на поранешниот аеродром во Никозија, во присуство на претставникот на ОН во Кипар Лиза Бутенхајм.

Остров Кипар е поделен по турската инвазија во 1974 година како одговор на обидот за државен удар, со цел присоединувањето на територијата кон Грција. Триесет години подоцна Република Кипар влезе во ЕУ, но островот остана поделен по неуспехот на планот за повторно обединување, составен под раководство на ОН и подложен на референдум, на кој текстот наиде на одобрување од кипарските Турци, но беше отфрлен од кипарските Грци.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести