четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 52

Бугарија доби 368 милиони евра од ЕУ за нова метро-линија во Софија

Европската комсија денеска и одобри на Бугарија проект од 368 милиони евра за изградба на нова линија на подземната железница во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел.

133145022

Последни вести

Овие средства доаѓаат од Европскиот фонд за регионален развој при што во првата фаза се предвидува финансирање на околу осум километри на новата метро-линија број „3“.

Според планот, во првата фаза е исто така планирана изградба на осум метро-постројки и купување на 20 вагони, како и проширување на мрежата на подземната железница со цел овозможување на подобро поврзување на населбите во главниот бугарски град со центарот на Софија.

Инаку, Софија ја доби својата прва линија на подземната железница во јануари 1998 година. Во моментов има две метро-линии во главиот град на Бугарија во должина од околу 39 километри и постојат 34 постројки.

Најчитани вести