понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Бугарија доби нов в.д. премиер

bugarija-vlada

Последни вести

Героги Близнашков, професор по право и поранешен социјалистички пратеник е именуван за нов в.д. премиер на Бугарија.

Новиот министер за финансии ќе биде 49-годишниот Румен Порожанов, наведе претседателот Росен Плевнелиев во изјава за државната бугарска телевизија.

Преодната влада должноста ја презема по распаѓањето на коалицијата кон крајот на јули.

Новата Влада е задолжена да ги подготви новите избори кои се закажани на 5 октомври.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести