недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Бугарија го замрзна Јужен тек до одлуката на ЕК

south-stream-in-bulgaria-540x342

Поврзани вести

Проектот за изградба на гасоводовт Јужен тек во Бугарија ќе биде замрзнат се до одлуката на Европската комисија за тоа дали овој проект е во согласност во законите на Европската Унија, изјави бугарските претседател Росен Плевнелиев.

„Ја поддржуваме изградбата на гасоводот Јужен тек само ако е според европските закони“, рече Плевнелиев.

Бугарскиот претседател ја распушти Владата и именуваше нова преодна влада, а поранешниот социјалистички пратеник Георги Близнашкијев го именуваше за в.д.премиер.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести