четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бугарија ја проширува заштитната ограда за да се заштити од бегалци?

32215

Поврзани вести

Постои можност Бугарија да ја прошири заштитната ограда од бодликава жица на границата со Турција за да ги спречи илегалните бегалци од Сирија и Ирак.

Државниот секретар во Министерството за внатрешни работи Светослав Лазаров изјавил дека Бугарија ја разгледува можноста да ја прошири оградата за уште 130 километри долж 240 километри долгата југоисточна граница со Турција.

Над 10.000 бегалци, повеќето од Сирија, минатата година илегално влегоа од Турција во Бугарија. Во обидот тоа да го спречат бугарските власти распоредија над илјада полицајци.

Според претходните податоци, по поставувањето на заштитната бодликава ограда, долга 33 километри и висока три метри, бројот на илегалните преминувања е намален од две илјади на 300 месечно.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести