понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бугарија ќе го поддржи членството на Косово во ОН

vigenin

Поврзани вести

Бугарскиот министер за надворешни работи, Кристијан Вигенин по средбата со неговиот косовски колега, Енвер Хоџај, истакнал дека Бугарија ќе го поддржи членството на Косово во Обединетите Нации.

„Веројатно моментот на кандидирање на Косово за членство во Европската унија е делумно прашање на тактичен избор, но Бугарија ја призна независноста на Косово и ги поддржа нејзините напори за членство во неколку меѓународни организации. Поради оваа причина нема логика да не ја поддржиме земјата за членство во ОН“, изјавил Вигенин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести