петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Бугарија мора да ги заузда ксенофобичните напади

bugarija-zname

Поврзани вести

Бугарските власти треба да испратат јасна порака дека ќе ги преземат сите неопходни мерки , за да го совладаат зголемениот број напади против бегалци и имигранти по улиците на главниот град Софија, гласи изјавата на Амнести Интернешнл, објавена на сајтот на невладината организација.

„Досега, наместо да ги испитуваат и да ги изведат извршителите на овие жестоки напади пред лицето на правдата, бугарските власти се обидуваа да ги омаловажат како најобични злосторства. Бугарија е обврзана според меѓународното право внимателно да го испита секој можен мотив за омраза, што може да стои зад овие кривични дела. Злосторствата од омраза се навреда за човечкото достоинство“, коментираат од програмата на Амнести интернешнал за Европа и Централна Азија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести