Балкан

Бугарија повторно во шок: Момче се самозапали во Сандански

Бугарија повторно во шок: Момче се самозапали во Сандански

Момче, за кое радиото Дарик вели дека било психички болно, попладнево се самозапалило во бугарскиот град Сандански, во непосредна близина на границата со Македонија.

Брзата помош била повикана во 16 часот по македонско време да дојде во дворот на црквата „Свети Козма и Дамјан“ во Сандански, јави Дарик. Огнот бил изгасен и момчето треба да биде пренесено во болница. Момчето имало психички проблеми и постојано го гледале во околината на храмот, кој се наоѓа кај градските гробишта.

Не е јасно со каква течност се запалило момчето, а допрва треба да се утврди од кој степен се изгорениците.

Вчера жена за која велат дека имала психички проблеми исто така се поли со течност и се самозапали во центарот на Софија, пред зградата во која е Кабинетот на бугарскиот претседател. Лекарите не се оптимисти дека 38-годишната Лидија Петрова ќе преживее, поради сериозноста на нејзините повреди.