четврток, 30 март 2017  |  Вести денес: 16

Бугарската полиција приведе 23 илегални имигранти

133189916

Последни вести

Припадници на бугарската гранична полиција на железничкиот премин „Капитан Андреево“ на границата кон Турција, приведоа 23 илегални имигранти, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи на Бугарија.

Како што јави БТА, имигрантите влегле во Бугарија скриени во товарен воз, кој превезувал магнезиумова руда од Турција за Унгарија. При проверка на возот, граничните полицајци ги пронашле мигрантите скриени во последниот вагон.

Во соопштението се посочува дека мигрантите немале документи за лична идентификација, но 12-мина од нив рекле дека се од Сирија, а останатите 11 дека се Ирачани. Меѓу приведените има осум мажи, осум жени и седум деца.

Министерството посочува дека во изминатово деноноќие бугарските погранични сили спречиле 10 обиди на 157 мигранти за илегално преминување на границата меѓу Турција и Бугарија.

Најчитани вести