петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Бугарската православна црква против геј парада во Софија

Црквата соопшти дека таа парада „широко пропагира и јавно демонстрира грев“.

gej parad

Поврзани вести

Синодот на Бугарската православна црква (БПЦ) е протв одржувањето на геј парадата, закажана за 21 јуни во Софија. Црквата соопшти дека таа парада „широко пропагира и јавно демонстрира грев“.

Наведени се бројни библиски цитати меѓу кои и дека во царството Божје нема да влезат „блудници, прељубници, крадци, користољубиви луѓе, пијаници…“

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести