петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Бугарскиот црвен крст стравува од нов бран бегаци од Турција

- Очекуваме бран беглаци, но не можам да кажам колкав ќе биде. Многу сме вознемирени и се порготвуавме сериозно, изјави претседателот на БЧК, Христо Григоров.

Bugarija crven krst

Последни вести

Бугарскиот црвен крст (БЧК) информира дека стравува од нов бран бегалци во Бугарија и дека сериозно се подготвува за тоа.

– Очекуваме бран беглаци, но не можам да кажам колкав ќе биде. Многу сме вознемирени и се порготвуавме сериозно, изјави претседателот на БЧК, Христо Григоров.

Тој, како што јави БТА, информира дека во последниве два месеца од Турција во Бугарија влегле меѓу 160 и 200 илјади бегалци, но дека државата успеала да се прави со тој проблем и дека состојбата е под контрола.

– Тоа е голем товар за оваа држава, нагласи Григоров, додавајќи дека е можно голем бран бегалци од кризните подрачја на Блискиот Исток да се обидат да стигнат до европските земји преку територијата на Бугарија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести