среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на премиерот

Бугaрскиот парламент денеска ја прифати оставката на премиерот Пламен орешарски, со што е отворен патот за предвремени избори на почетокот на октомври.

download (3)

Последни вести

Бугaрскиот парламент  денеска ја прифати оставката на премиерот Пламен орешарски, со што е отворен патот за предвремени избори на почетокот на октомври.

Орешарски, кој беше на премиерската функција нешто повеќе од една година, поднесе оставка вчера заради лошите резултати на Социјалистичката партија, на мајските избори за Европскиот парламент.

Лошите изборни резултати на оваа партија коалициониот партнер во владата да им ја ускрати поддршката.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести