понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Бугарскиот премиер Пламен Орешарски поднесе оставка

Орешарски се повлекува после само 13 месеци од преземањето на функцијата, и откако во мај владејачките бугарски социјалисти постигнаа многу слаби резултати на изборите за Европскиот парламент.

plamen-oresharski500

Последни вести

Бугарскиот премиер Пламен Орешарски денеска поднесе оставка, соопшти прес-службата на бугарскиот Парламент.

Орешарски се повлекува после само 13 месеци од преземањето на функцијата, и откако во мај владејачките бугарски социјалисти постигнаа многу слаби резултати на изборите за Европскиот парламент.

Со оставката на Орешарски се овозможува формирање на привремена влада во август, додека парламентарните избори се очекува да бидат закажани за октомври.

Оставката доаѓа во моментот кога Бугарија се соочува со најголемата банкарска криза, при што судбината на четвртата по големина банка во земјата е натаму е неизвесна, и по повеќемесечната политичка криза во Бугарија, која започна лани во јуни со масовни протести поради именувањето на контроверзен шеф на националната безбедносна агенција, што подоцна беше поништено.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести