петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 29

Бунтовниците ги нападнале украинските граничари

Пограничната служба одговорила со оган, а во текот на престрелките бројот на напаѓачите пораснал на 400. Борбите и понатаму траат, соопшти Граничната служба.

ukraina

Поврзани вести

Граничнатa служба на Украина соопшти дека еден дел од нејзините војници се ранети во денешниот напад на бунтовниците на касарна во источна Украина.

Соопштија дека околу 100 бунтовници утринава рано наутро ја нападнале касарната во Луганск, голем украински град што се наоѓа блиску до границата со Русија.

Пограничната служба одговорила со оган, а во текот на престрелките бројот на напаѓачите пораснал на 400. Борбите и понатаму траат, соопшти Граничната служба.

Судирот меѓу украинските владини сили и про-руските бунтовници во источна Украина ескалираше во текот на последните седум дена, кога бунтовницте во тој крај се обидоа да го заземат големиот аеродром и успеале да соборат еден украински воен хеликоптер.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести