сабота, 29 јули 2017  |  Вести денес: 22

Бунтовниците загубиле 90 отсто источно од Алепо

Сириските сили ја презеле контролата врз квартот Шеик Саид во источно Алепо во борбите во текот на ноќта, што значи дека опозицијата загубила 90 отсто од територијата, која некогаш ја контролирала во таа област, соопшти изутринава Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. 

алепо

Поврзани вести

Центарот нагласи дека силите лојални на претседателот Башар ал Асад рано изутринава ја повратиле областа Шеик Саид.

Според очевидци синоќешното бомбардирање, кое го извршувале сириските владини сили било најинтензивно досега, јави БТА.

Центарот наведе дека најмаллу 413 цивили се убиени во источно Алепо од почетокот на офанзивата на 15 ноември, додека уште 1.139 цивили се убиени во западниот дел градот.

Најчитани вести