Спорт

Бутрагењо загрижен поради дуелот против Баерн Минхен

Бутрагењо загрижен поради дуелот против Баерн Минхен

Спортскиот директор на Реал Мадрид, Емилио Бутрагењо не делуваше многу среќен по завршување на ждрепката за полуфиналната рунда од Лигата на шампиони, а единствената причина за таквото расположение е дуелот против актуелниот бранител на тронот, тимот на Баерн Минхен.

“За противник го добивме еден од најпрстижните клубови во целиот свет. Баерн Минхен е актуелен светски и европски клупски шампион и нормално е да изјавам дека добивме еден многу тежок противник. По природа сум многу голем оптимист и убеден сум дека Реал Мадрид ќе избори пласман и во финалниот натпрева од годинашното издание од Лигата на шампиони. Се надевам и дека најпосле ќе ја освоиме јубилејната десетта титула во најпрестижното клупско натпреварување, изјави легендарниот репрезентативец на Шпанија.