недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Цановски се повлекува од лидерската позиција на ПЕИ и од политиката

До свикување на наредниот конгрес, со партијата ќе раководат партиските тела и органи согласно статутот на партијата.

fijat-canoski-

Последни вести

Лидерот на ПЕИ, Фијат Цаноски во писмено соопштение ја информираше јавноста дека се повлекува од политиката.

 „Јас , Фијат Цаноски сакам да ја информирам домашната и севкупната јавност дека се повлекувам од функцијата претседател на Партијата за Европска Иднина  а воедно и од политичката сцена во Република Македонија.
 Одлуката ја носам како  морален  чин  а е израз на лошите изборни резултати што Партијата за Европска Иднина ги постигна на последните парламентарни избори. Сакам да им се заблагодарам на сите досегашни подржувачи на политиките кои како лидер на Партијата за Европска Иднина ги имам водено во изминатиот период  и да им посакам многу успех во нивниот  приватен и деловен живот“, стои во соопштението.
 До свикување на наредниот конгрес , со партијата  ќе раководат партиските тела и органи согласно статутот на партијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести