четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Царината поднесе шест кривични до физички и правни лица

царина

Последни вести

Царинската управа на Република Македонија минатиот месец до надлежните јавни обвинителства поднесе шест кривични пријави против осум физички и четири правни лица.

Како што соопшти Царинската управа, кривичните пријави се поднесени поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела „криумчарење“, „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, „повреда на права од индустриска сопственост и неовластена употреба на туѓа фирма“ и „даночно затајување“.

Најчитани вести