сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 0

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

imigranti

АНАЛИЗА: Имигрантите – прогонети со елементи на планирано преселување

Во контекстот на огромниот број имигранти и бегалци кои во страв од смртта и во потрага по подобар живот од областите на Блискиот исток тргнаа кон посакуваните земји во Европската унија секојдневно...
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Демографската иднина на Бугарија: Најсиромашна земја во ЕУ

Кога Бугарија се приклучи кон Европската унија во 2007 година, земјата имаше најнизок животен стандард од  која било од 27-те земји што припаѓале на Унијата во тоа време. Во просек, Бугарите имаа еквивалент...
cia

АНАЛИЗА: Што значи крајот на анти-Асад програмата на ЦИА

Што постигна операцијата под покровителство на ЦИА за помагање на бунтовниците во Сирија? Чудно, но најсериозна последица е тоа што можеби ја поттикна Русија да ја отпочне воената интервенција во...
Rusia-SAD

АНАЛИЗА: Русија и Америка – Лекција по асиметрија

Анализа и прогноза на StratforРастечката тензија меѓу Вашингтон и Москва ќе ја натера Русија да спроведува политика на асиметрични реакции против дејствијата на САД Опширните и индиректните реакции...
polska protesti 01

АНАЛИЗА: Полската „културна контрареволуција“ во ЕУ

Проектот наречен „европска интеграција“ првично подразбираше дека ќе се интегрираат еднаквите земји, во прв ред во однос на економската структура, правосудниот и системот на вредностите. И досега,...
© AFP 2017 / Andrej Isakovic

АНАЛИЗА: Балкански сојуз – проект за нова Југославија во границите на ЕУ

Шесте балкански земји, кои сметаат на приклучување кон Европската унија, но уште немаат добиено согласност од Брисел, го започнуваат процесот на интеграција којашто може да заживее еден влијателен...
Alberto_Z

АНАЛИЗА: Клучот за безбедноста на Европа

Генералниот секретар на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Ламберто Занер, за рускиот весник „Известија“ зборува за непредвидливоста во однос на мирот и начините за надминување...
gas_gasovod

АНАЛИЗА: Војна за гас?

Очекувањата се дека побарувачката на природен гас ќе се зголеми, и тоа на долгорочен план. Тој е почист, поефективен и поефтин од нафтата. Цената за затоплување на една американска семејна куќа, од...
merkel-erdogan

АНАЛИЗА: Германија во страв од вашингтонско сценарио на Турција во Хамбург

На маргините на авторитетниот дискусиски форум во Берлин, дваесетте најголеми економии во светот се издигнати на прсти поради едно на прв поглед второстепено прашање. Владејачката голема коалиција...
Меркел Макрон

АНАЛИЗА: „МерКрон“ е иднината на Европа

Прес-конференција исполнета со симболизам – германскиот канцелар Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон ја разгледаа во Брисел иднината на Европа. Од тоа колку успешна ќе биде...
Балкан

АНАЛИЗА: Балканот е во хаос – државите се поделени и има силни меѓуетнички тензии

Балканот, по воените интервенции на Западот во текот на дведесеттите години од минатиот век, е во хаос и државите се во длабока меѓуетничка поделеност, пишува магазинот „Американ Интерест“, пренесува...
merkel_makron

АНАЛИЗА: Меркел и Макрон планираат златна декада во Европа

Хелмут Кол, под чие рaководство се случи обединувањето на Германија почина во предвечерието на преговорите за излез на Велика Британија од Европската унија. Изгледа дека во тоа совпаѓање има сепак...
© AFP 2017 / Oli Scarff

Ослабената британска влада ги започнува преговорите за излез од ЕУ

Една година по референдумот на кој британските гласачи со тесно мнозинство одлучија Обединетото Кралство да ја напушти Европската унија, во понеделникот започнуваат преговорите за истапувањето во...
helmut kol

Хелмут Кол, архитектот на германското обединување

Поранешниот германски канцелар Хелмут Кол, архитектот на германското обединување од 1990 година и ментор на неговата политичка наследничка Ангела Меркел, почина во петокот во 87 година од животот по...
Катарскиот емир Шеик Тамим бин Хамад ал-Тани

АНАЛИЗА: Можна реконфигурација на Блискиот исток по кризата меѓу земјите од Заливот и Катар

Одлуката на земјите од Персискиот залив да ги прекинат дипломатските односи со Катар, државата којашто ја обвинуваат за спонзорирање на тероризмот, во прв ред ќе го загрози воздухопловниот сообраќај...

Најчитани вести