петок, 26 мај 2017  |  Вести денес: 0

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

Хашем Абеди, © Ahmed Bin Salman, Special Deterrent Force via AP

АНАЛИЗА: Манчестерскиот бомбаш „волк самотник“, наследник на семејна милитантност или член на опасна терористичка ќелија

Хашем Абеди, и Рамадан Абеди, помладиот брат и таткото на бомбашот самоубиец кој во понеделникот ноќта во Манчестер уби 22 луѓе, е уапсен во средата во Либија, а британската полиција трга по помагачите...
mafia

АНАЛИЗА: Може ли мафијата да се победи

Убиството на најпознатиот италијански борец против мафијата, Џовани Фалконе ја потресе Италија пред точно 25 години и ја натера државата конечно да тргне во сериозна борба против овој специфичен вид...
Skopje Riots by MIA 4x3 1

АНАЛИЗА: Во екс Југославија има 13 точки на можни судири

Балканот и натаму претставува подрачје на висок ризик од етнички, па и меѓународни конфликти, а влијателен германски институт во својата опсежна анализа прецизно ги идентификува изворите на тензиите...
( REUTERS/Sue-Lin Wong)

АНАЛИЗА: Светот насочен кон Корејскиот полуостров, можната нова цел на САД

Судирот би можел да избувне секој момент, но дијалогот останува единствената опција, порачува Кина, единствената сојузничка на Северна Кореја додека вниманието на светската јавност е со стегнат здив...
Макрон

АНАЛИЗА: Од клупите на најскапите училишта, до банките на Ротшилд – Кој е новиот претседател на Франција

Европа и светот може да здивнат. На претседателските избори во Франција победи Емануел Макрон, кандидат на политичкиот центар, проевропјанин, и заговорник на толеранцијата. Интересен е податокот дека...
(© AFP 2017 / Eric Feferberg/Pool)

АНАЛИЗА: Макрон – од анонимус до Елисејскиот дворец, Ле Пен – кошмарот на ЕУ

Центристот Емануел Макрон, 39-годишниот поранешен банкар од Амиен, е производ на француската елите кој во вториот круг од претседателските избори се пласираше бидејќи ѝ се спротистави. Неговата притивкандидатка...
Трамп Русија

АНАЛИЗА: Зошто Трамп треба да ги подобри односите со Русија?

За време на предизборната кампања во САД, изразените симпатии на Доналд Трамп кон рускиот претседател Владимир Путин ги изненади елитите во Вашингтон. Тоа произведе дузина шпекулации: според некои...
narod 01

Велиновска: Народниот гнев беше испровоциран од една квислиншка банда, која глуми легална партија

Влегувањето на народ во Собранието, па и тепањето, се реакција на збир од криминални акции во континуитет на божемните разумни и „храбри“ избалансирани и „модерни“ кобајаги политичари, пишува меѓу...
( Jonathan Ernst/Reuters

АНАЛИЗА: Првите сто дена на Доналд Трамп

Првите сто дена од власта на американскиот претседател Доналд Трамп изминаа многу бурно. Покажа дека може да го промени својот тон и своите ставови, но и натаму неговите противници не можат да видат...
cuculovski

Цуцуловски: Осудувачите на насилието, никогаш не ги осудија случувањата од 2001-та

Во текстот под наслов „Апологети и Осудувачи“, објавен на неговиот фејсбук профил, професорот Љубомир Цуцуловси, потсетува дека најголемиот дел од најстрасните осудувачи на насилствата и нередите...
sobranie protesti

Анализа на Стандард: Македонско двовластие или власта на народот против власта на амбасадорот на САД

„Македонско двовластие: Власта на народот против власта на амбасадориот на САД“, гласи насловот на анализата на белградски „Стандард“ по повод случувањата во Македонија, при што се оценува дека...
naroddd-640x427

Лекоумноста на „елитизмот“ и ароганцијата го предизвикаа народот

„Се тресе земјата кога земјата Фрчкоски им лупа шамар на хулиграните… На секој можен начин годиниве ја уби баграва вмровска“, е една од изјавите на социјалните мрежи од самонабедените елитисти...
Edi Rama premijer Albanmije

Грчки медиуми: Во Македонија треба да се очекува хаотична ситуација

Белградскиот дневен весник Политика и анализира написите и прилозите на грчките медиуми и телевизии, како Канал Стар и АНТ 1, кои предупредуваат дека албанскиот премиер Еди Рама сé повеќе се однесува...
Северна Кореја

АНАЛИЗА: Американски воен удар врз Северна Кореја и последиците од него

Илјадници севернокорејски артилериски гранати паѓаат врз престолнината на Јужна Кореја – Сеул. Стотици тони експлозиви детонираат во густо населениот град. Ракетните напади достигнуваат до Јапонија...
turcija zname

По референдумот во Турција: Наместо голема победа, голема поделба

Резултатите од турскиот референдум за уставните измени не се онакви на какви што се надеваше претседателот Реџеп Тајип Ердоган. Победата беше многу потесно извојувања од сечии очекувања, а турската...

Најчитани вести