недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

NATO

АНАЛИЗА: На Самитот на НАТО сите погледи вперени кон Русија

Во велшкиот град Њупорт денеска започна вториот ден од Самитот на НАТО на кој би требало да се донесат клучни одлуки за формирање на ударна единица за брзо реагирање на НАТО, како и за проширување на...
NATO

АНАЛИЗА: Длабок раздор во НАТО

Очекувањата од средбата на врвот на НАТО во Велес, беа западните лидери да ја вратат во живот Алијансата. Целта е јасна – да се спротистават на руската инвазија во Украина. Но, сепак сојузниците повеќе...
gazatunel

АНАЛИЗА: Непријатните вистини за појасот Газа

Постојат неколку непријатни вистини за конфликтот на блискиот исток. Зошто Израелците и Палестинците неможат да постигнат долгорочно примирје? Зошто Саудиска Арабија постојано праќа пари во Појасот...
kremlj

АНАЛИЗА: Новосоветскиот империјализам против западната демократија

Руската инвазија во Украина, која Кремљ ја прикрива веќе неколку месеци во континуитет, сега е во полн замав. Во меѓувреме, пак, Москва повеќе и не се труди да го сокрие тоа. Дури и германската влада, која...
ruska vojska

АНАЛИЗА: Во пресрет на самитот на НАТО, Русија најави промена на воената доктрина

До крајот на оваа година во Русија ќе се појави прецизирана воена доктрина, условена од надворешно-политичките фактори, ширењето на НАТО, прашањата поврзани со противракетна одбрана и ситуацијата...
frederika-putin

АНАЛИЗА: Фредерика Могерини – новото лице на европската дипломатија

Новото лице на европската дипломатија, 41-годишната Федерика Могерини, досегашен министер за надворешни работи на Италија, го означува доаѓањето на новата генерација политичари на чело на Европската...
foto1-123-

ЕУ подготвува нови санкции за Русија

Европската унија и дава една недела рок на Русија да придонесе за деескалација на кризата во Украина или ќе се соочи со нови заострени санкции, кои би го погодиле финансискиот и енергетскиот сектор...
asad-syria

АНАЛИЗА: Станува ли Асад повторно партнер на Западот

Се случи точно пред една година – во август 2013. Шокирани од нападот со хемиско оружје во Гута, за што беше обвинет режимот на Башар Асад, Франција, Велика Британија и САД се подготвуваа да ја бомбардираат...
FOLIISIS

АНАЛИЗА: Убиството на Џејмс Фоли – мајсторскa лекција за моќта на џихадистичката Пи-Ар машина

Неслучајно групата „Исламска држава“ избра британски џихадист да го обезглави американскиот новинар Џејмс Фоли. Во последните 6 месеци, лидерите на оваа исламска мрежа изработија и доведоа до совршенство...
djihad

АНАЛИЗА: Џихадот пред портите на Европа

Зајакнувањето на сунитската група „Исламска држава“ во Сирија и во Ирак силно ги мачи европските лидери, и тоа е сосем оправдано, пишува швајцарскиот весник „Ле Матин“, пренесува Нетпрес. Британскиот...
rus_army

АНАЛИЗА: Украина испрати силна порака до Русија

Украинскиот напад врз наводната колона руска воена техника испрати до Москва  една силна и остра порака. Украинската армија е посамоуверена при заштита на сопствената територија, а една широкоопфатна...
MATERIAL SEIZED BY THE SPANISH NATIONAL POLICE DURING THE OPERATION 'EMPERADOR'

Повисоки плати и пензии за подобар стандард

Од октомври годинава, административците ќе добиваат за 5 проценти повисоки плати. Се прави нагорна корекција на примањата, финансирани од државната каса, со цел подобрување на животниот стандард на...
moneti_evra

АНАЛИЗА: Помрачување на хоризонтот на еврозоната

Бруто-домашниот производ (БДП) во еврозоната е на својата мртва точка, најмногу поради лошите резултати на француската и на германската економија. И уште полошо – во втората половина на 2014 година...
kriza

Анализа: На Еврозоната и се заканува криза

Неочекуваниот пад на германскиот БДП, стагнирање на француската економија како и војната со санкциите со Русија, би можеле ЕУ да ја воведат во нова рецесија. Новата фаза на санкции на Москва и одговорот...
Pope Francis I appears on the central balcony

АНАЛИЗА: Папата во посета на Јужна Кореја, ќе се обрати и во Кина

Папата Франциско на своето патување во Јужна Кореја денеска ќе добие ретка прилика да се обрати на кинеското раководство чијашто влада не им дозволува на Католиците во таа земја да ја признаат неговата...

Најчитани вести