четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

pustinska roza-asad asma

АНАЛИЗА: „Пустинската роза“ – главниот поддржувач на Башар Асад

Родена е и израсната во Лондон, добро образована, модерна и секогаш елегантно облечена. Сега пратеници од Обединетото Кралство упорно настојуваат да и’ биде одземен британскиот пасош. Таа е најголемиот...
tomahavk

Американското откопување на „томахавките“ удар врз надежите за мир?!

Крстосувачките ракети лансирани од американските воени бродови во Средоземното Море врз воздухопловната база ал-Шарјат во Сирија го отвори во светот прашањето дали ова „откопување на воените секири“...
(© AP Photo/ Matt Dunham)

Американците пред сто години влегоа во војна и станаа светски полицаец

Пред стотина година Соединетите американски држави им објавија војна на Германија и на нејзините сојузници и влегоа во Првата светска војна. Со тоа започна претворањето на изолационистчката и пацифичка...
Северна Кореја САД

АНАЛИЗА: Северна Кореја може ефективно да одговори на воен напад од САД

Северна Корејa најави дека е целосно подготвена да одговори на секаков вид агресивни дејствија од страна на САД, откако американската армија одлучи да испрати во близина на оваа држава воени сили,...
Балкан Македонија

АНАЛИЗА: Балканот е следното (виртуелно) бојно поле меѓу САД и Русија

Интересот на САД за Балканот некогаш е помал, некогаш поголем. Сега е време повторно да биде поголем. Балканот е во заден план на САД, и тоа од крајот на ерата на Бил Клинтон навака. Инвестирањето во влијанието...
Санкт Петербург

АНАЛИЗА: Зошто терористичкиот напад во Санкт Петербург нема да ги зближи Русија и САД

Вашингтон и Москва имат заеднички неријател, но тие ќе продолжат да се борат против него одделно. Терористичкиот напад во метрото во Санкт Петербург, во кој беа убиени 11 лица, е трагедија и соодветни...
ЕУ Балкан Европска унија

АНАЛИЗА: Балкан – чувствителна зона која го вознемирува Брисел

Брегзит, популисти, Трамп… Европската Унија одамна има доволно проблеми. Но, во кулисите во Брисел дипломатите имаат голема главоболка од еден друг проблем, кој упорно и се’ повеќе испливува во преден...
Сирија

АНАЛИЗА: Шокатна вистина – Кој владее со Сирија, а не се Русија и Асад?

Веќе шест години во Сирија беснее граѓанска војна. Убиени се меѓу 320.000 и 450.000 лица, меѓу кои голем број цивили, а ранети и повредени се повеќе од два милиони сириски граѓани. Речиси половината од популацијата...
турција

АНАЛИЗА: Тероризмот силно ќе ја тресе Турција и во 2017

По неуспешниот државен удар во Турција, кој се случи во јули, 2016 година, властите во оваа земја почнаа со воени акции во соседна Сирија, со цел да ги истераат терористите од „Исламска држава“, од својата...
германија тероризам

АНАЛИЗА: Тероризмот во Германија – успешни и спречени исламистички напади

Во понеделникот, на 19 декември, во околу 20 часот (по локално време) камион влета во толпа луѓе на традиционален божиќен базар во федералната германска престолнина Берлин. Неколку часа подоцна, берлинската...
Рекс Тилерсон

АНАЛИЗА: Пет факти за новиот државен секретар на Доналд Трамп и неговите врски со Русија

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, го посочи првиот човек на нафтената компанија „ЕксонМобајл“ (ExxonMobile), Рекс Тилерсон, како свој избраник за позицијата државен секретар. За него се смета...
бурка

АНАЛИЗА: Европа и исламската бурка

Забраната на исламската бурка е симболична политика – и да точно, таа не може да спречи ниту еден терористички напад. Но, за едно либерално општество, какво што е европското, важно е и корисно да постави...
тероризам САД

АНАЛИЗА: САД предупредуваат – Европа е под големи новогодишни терористички закани

Американскиот Стејт Департмент објави преупредување за сите Американци кои сакаат туристички да патуваат за време на новогодишните и божиќните празници во кое наведува дека постои „зголемен ризик...
branko uskovski

Заев промовира измена на основните Уставни начела по која ќе ја нема Македонија

Во периодот од 1994 до 1998 година немаше владеење на правото. Во тој најнедемократски период од како сме независна држава и покрај тоа што на власт истите дојдоа на нелегитимен начин преку некредибилни...
трампизам

АНАЛИЗА: „Трампизмот“ во Европа ќе донесе економски последици

Европските политичари, кои се опоненти на утврдените елити, едвај успеаа да се воздржат од задоволството од победата на Дондалд Трамп на претседателските избори во САД. Од Марин Ле Пен во Франција,...

Најчитани вести