вторник, 27 јуни 2017  |  Вести денес: 34

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

Балкан Македонија

АНАЛИЗА: Балканот е следното (виртуелно) бојно поле меѓу САД и Русија

Интересот на САД за Балканот некогаш е помал, некогаш поголем. Сега е време повторно да биде поголем. Балканот е во заден план на САД, и тоа од крајот на ерата на Бил Клинтон навака. Инвестирањето во влијанието...
Санкт Петербург

АНАЛИЗА: Зошто терористичкиот напад во Санкт Петербург нема да ги зближи Русија и САД

Вашингтон и Москва имат заеднички неријател, но тие ќе продолжат да се борат против него одделно. Терористичкиот напад во метрото во Санкт Петербург, во кој беа убиени 11 лица, е трагедија и соодветни...
ЕУ Балкан Европска унија

АНАЛИЗА: Балкан – чувствителна зона која го вознемирува Брисел

Брегзит, популисти, Трамп… Европската Унија одамна има доволно проблеми. Но, во кулисите во Брисел дипломатите имаат голема главоболка од еден друг проблем, кој упорно и се’ повеќе испливува во преден...
Сирија

АНАЛИЗА: Шокатна вистина – Кој владее со Сирија, а не се Русија и Асад?

Веќе шест години во Сирија беснее граѓанска војна. Убиени се меѓу 320.000 и 450.000 лица, меѓу кои голем број цивили, а ранети и повредени се повеќе од два милиони сириски граѓани. Речиси половината од популацијата...
турција

АНАЛИЗА: Тероризмот силно ќе ја тресе Турција и во 2017

По неуспешниот државен удар во Турција, кој се случи во јули, 2016 година, властите во оваа земја почнаа со воени акции во соседна Сирија, со цел да ги истераат терористите од „Исламска држава“, од својата...
германија тероризам

АНАЛИЗА: Тероризмот во Германија – успешни и спречени исламистички напади

Во понеделникот, на 19 декември, во околу 20 часот (по локално време) камион влета во толпа луѓе на традиционален божиќен базар во федералната германска престолнина Берлин. Неколку часа подоцна, берлинската...
Рекс Тилерсон

АНАЛИЗА: Пет факти за новиот државен секретар на Доналд Трамп и неговите врски со Русија

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, го посочи првиот човек на нафтената компанија „ЕксонМобајл“ (ExxonMobile), Рекс Тилерсон, како свој избраник за позицијата државен секретар. За него се смета...
бурка

АНАЛИЗА: Европа и исламската бурка

Забраната на исламската бурка е симболична политика – и да точно, таа не може да спречи ниту еден терористички напад. Но, за едно либерално општество, какво што е европското, важно е и корисно да постави...
тероризам САД

АНАЛИЗА: САД предупредуваат – Европа е под големи новогодишни терористички закани

Американскиот Стејт Департмент објави преупредување за сите Американци кои сакаат туристички да патуваат за време на новогодишните и божиќните празници во кое наведува дека постои „зголемен ризик...
branko uskovski

Заев промовира измена на основните Уставни начела по која ќе ја нема Македонија

Во периодот од 1994 до 1998 година немаше владеење на правото. Во тој најнедемократски период од како сме независна држава и покрај тоа што на власт истите дојдоа на нелегитимен начин преку некредибилни...
трампизам

АНАЛИЗА: „Трампизмот“ во Европа ќе донесе економски последици

Европските политичари, кои се опоненти на утврдените елити, едвај успеаа да се воздржат од задоволството од победата на Дондалд Трамп на претседателските избори во САД. Од Марин Ле Пен во Франција,...
grcija

АНАЛИЗА: Полни плажи, празна каса – има ли парадокс во Грција?

На крајот од летото грчката туристичка индустрија повторно покажа извонредни резултати, и покрај многуте кризи – економски и бегалски. Плажите во оваа балканска земја беа преполнети од туристи во...
SAD

АНАЛИЗА: САД се многу слаби за да воспостават ред во немирниот свет

Дури и ако ексцентричниот милијардер Доналд Трамп загуби на претседателските изброи, тоа нема да го промени фактот дека Соединетите американски држави никогаш не биле исполнети со толку голем сомнеж...
Studena Vojna

АНАЛИЗА: Нова Студена војна – на чија страна е Германија?

Руската федерација влегува во конфронтација со Соединетите американски држави. Размислувањата и коментарите за новата трка во нуклеарно вооружување повторно се актуелни. По се’ изгледа дека наближува...
Turski potok

АНАЛИЗА: Што значи „Турски поток“?

Рускиот претседател, Владимир Путин, на крајот успеа да го постигне тоа што упорно се обидуваше во последниве неколку години – маршрута за транзит на природен гас кон Европа, која ја заобиколува...

Најчитани вести