четврток, 24 август 2017  |  Вести денес: 0

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

АНАЛИЗА: Првите сто дена на Доналд Трамп

Првите сто дена од власта на американскиот претседател Доналд Трамп изминаа многу бурно. Покажа дека може да го промени својот тон и своите ставови, но и натаму неговите противници не можат да видат...

Цуцуловски: Осудувачите на насилието, никогаш не ги осудија случувањата од 2001-та

Во текстот под наслов „Апологети и Осудувачи“, објавен на неговиот фејсбук профил, професорот Љубомир Цуцуловси, потсетува дека најголемиот дел од најстрасните осудувачи на насилствата и нередите...

Анализа на Стандард: Македонско двовластие или власта на народот против власта на амбасадорот на САД

„Македонско двовластие: Власта на народот против власта на амбасадориот на САД“, гласи насловот на анализата на белградски „Стандард“ по повод случувањата во Македонија, при што се оценува дека...

Лекоумноста на „елитизмот“ и ароганцијата го предизвикаа народот

„Се тресе земјата кога земјата Фрчкоски им лупа шамар на хулиграните… На секој можен начин годиниве ја уби баграва вмровска“, е една од изјавите на социјалните мрежи од самонабедените елитисти...

Грчки медиуми: Во Македонија треба да се очекува хаотична ситуација

Белградскиот дневен весник Политика и анализира написите и прилозите на грчките медиуми и телевизии, како Канал Стар и АНТ 1, кои предупредуваат дека албанскиот премиер Еди Рама сé повеќе се однесува...
Северна Кореја

АНАЛИЗА: Американски воен удар врз Северна Кореја и последиците од него

Илјадници севернокорејски артилериски гранати паѓаат врз престолнината на Јужна Кореја – Сеул. Стотици тони експлозиви детонираат во густо населениот град. Ракетните напади достигнуваат до Јапонија...

По референдумот во Турција: Наместо голема победа, голема поделба

Резултатите од турскиот референдум за уставните измени не се онакви на какви што се надеваше претседателот Реџеп Тајип Ердоган. Победата беше многу потесно извојувања од сечии очекувања, а турската...

АНАЛИЗА: „Пустинската роза“ – главниот поддржувач на Башар Асад

Родена е и израсната во Лондон, добро образована, модерна и секогаш елегантно облечена. Сега пратеници од Обединетото Кралство упорно настојуваат да и’ биде одземен британскиот пасош. Таа е најголемиот...

Американското откопување на „томахавките“ удар врз надежите за мир?!

Крстосувачките ракети лансирани од американските воени бродови во Средоземното Море врз воздухопловната база ал-Шарјат во Сирија го отвори во светот прашањето дали ова „откопување на воените секири“...

Американците пред сто години влегоа во војна и станаа светски полицаец

Пред стотина година Соединетите американски држави им објавија војна на Германија и на нејзините сојузници и влегоа во Првата светска војна. Со тоа започна претворањето на изолационистчката и пацифичка...
Северна Кореја САД

АНАЛИЗА: Северна Кореја може ефективно да одговори на воен напад од САД

Северна Корејa најави дека е целосно подготвена да одговори на секаков вид агресивни дејствија од страна на САД, откако американската армија одлучи да испрати во близина на оваа држава воени сили,...
Балкан Македонија

АНАЛИЗА: Балканот е следното (виртуелно) бојно поле меѓу САД и Русија

Интересот на САД за Балканот некогаш е помал, некогаш поголем. Сега е време повторно да биде поголем. Балканот е во заден план на САД, и тоа од крајот на ерата на Бил Клинтон навака. Инвестирањето во влијанието...
Санкт Петербург

АНАЛИЗА: Зошто терористичкиот напад во Санкт Петербург нема да ги зближи Русија и САД

Вашингтон и Москва имат заеднички неријател, но тие ќе продолжат да се борат против него одделно. Терористичкиот напад во метрото во Санкт Петербург, во кој беа убиени 11 лица, е трагедија и соодветни...
ЕУ Балкан Европска унија

АНАЛИЗА: Балкан – чувствителна зона која го вознемирува Брисел

Брегзит, популисти, Трамп… Европската Унија одамна има доволно проблеми. Но, во кулисите во Брисел дипломатите имаат голема главоболка од еден друг проблем, кој упорно и се’ повеќе испливува во преден...
Сирија

АНАЛИЗА: Шокатна вистина – Кој владее со Сирија, а не се Русија и Асад?

Веќе шест години во Сирија беснее граѓанска војна. Убиени се меѓу 320.000 и 450.000 лица, меѓу кои голем број цивили, а ранети и повредени се повеќе од два милиони сириски граѓани. Речиси половината од популацијата...

Најчитани вести