недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

putin

АНАЛИЗА: Путин го зголеми влогот во спорот со Вашингтон

Рускиот претседател Владимир Путин, вчера, го раскина договорот со Вашингтон за преработка на плутониум наменет за вооружување, и со тоа покажа дека има намера да го користи нуклеарното разоружување...
германија

АНАЛИЗА: (Сите) Ние сме народот

По повод дваест и шестгодишнината од обединувањето на Германија, кое се одбележува денеска, канцеларот Ангела Меркел предупреди за историската амнезија која се заканува да ја опфати нацијата. Употребата...
begalci

АНАЛИЗА: Бегалската криза е реалност

Во срцето на светската политика лежи една многу изразена и длабока поделба. Светот станува се повеќе поврзан меѓусебно, но и покрај тоа механизмите и начините за управување на глобализацијата изгледаат...
eu_orban_aselborn

АНАЛИЗА: Исклучувањето на Унгарија од ЕУ – празни зборови на гневот

Министерот за надворешни работи на Луксембург, Жан Аселборн, повика Унгарија да биде исклучена од Европската унија, поради нејзиното нетолерантно однесување кон бегалците. Според него, позициите на...
istanbul-aerdrom-2

За шест месеци девет терористички напади во Турција

Во тројниот напад на меѓународниот аеродром „Ататурк“ во Истанбул убиени се 36 лица, а повредени се речиси 150. Тројцата бомбаши самоубијци прво отбвориле оган, а потоа се саморазнеле на влезот на аеродромот....
promenlivo-oblacno-so-lokalni-vrnezhi-od-dozhd

Стабилно време со мала облачност

Времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Температурата ќе се движи од 18 до 25 степени. Во Скопје времето ќе биде сончево со мала до умерена...
zaev-sugarevski

„Република“: Почна сценариото на Заев за виткање на кичмата на државата

Платени дежурни протестанти, насилство врз институциите и државата, во толпата хулигани платеници од други држави, многу пари од СОРОС и соросовите колнски организации, протести на УЧК, и барања за...
brisel-napadi-naslovna-2

Истрагата потврди: Напаѓачите од Брисел учествувале и во нападите во Париз

Досегашните информации објавени од страна на истрагата во Белгија за нападите во европската престолнина потврдуваат дека напаѓачите од Брисел учествувале и во нападите од Париз. Сите тројца осомничени...
brisel

АНАЛИЗА: Терор во Брисел – најмалку 27 мртви и повеќе од 35 ранети

Најмалку 27 мртви и повеќе од 35 ранети е засега билансот од експлозиите на аеродромот и метрото во Брисел, јавуваат светските новински агенции, пренесува Нетпрес. Европската административна престолнина...
forbs-najbogati

Форбс: Дваесетте најбогати луѓе се за 70 милијарди долари посиромашни

Форбс ја објави листата на 20-те најбогати луѓе во светото. Според годишното рангирање на милијардерите, нивниот број годинава се намалил, а најголем губитник е Карлос Слим. Богатството на 20 те најбогати...
saif-al-gadafi

Пет години подоцна: Пророштвото на синот на Гадафи се остварува

Голем број Либијци и добар дел од светската јавност признаваат дека младиот Сеиф Гадафи во својот говор пред почетокот на протестите против неговиот татко точно ја предвидел моменталната ситуација...
rusija-sad1

АНАЛИЗА: Русија и САД – соперници кои неможат еден без друг

Сириската војна трае многу долго, а дипломатијата се покажа толку неефективна, што се покажа дека има многу малку надеж за целосно запирање на конфликтот. Но, сепак, изгледа дека успеа да се запази прекинот...
Доаѓа ли крајот на Западот каков што го знаеме?

Доаѓа ли крајот на Западот каков што го знаеме?

Резултатите од претстојните ибори во САД и во Франција би можеле да одиграат пресудна улога во распадот на западното единство и современиот либерален светски поредок. Ова го напиша новинарката Ен...
rat-jugoslavija2-640x360

Американски политиколог открива: Кој и зошто ја уништи Југославија?

Американскиот политиколог Фил Батлер напиша колумна во која тврди дека разорувањето и распадот на Југославија биле дел од поширокиот план на НАТО сојузот. Намерата била геополитички да се ослабнат...
grcki-farmeri-1

Кој во регионот ќе загуби најмногу од блокадите на грчките фармери?

Грчките земјоделци (фармери) веќе неколку недели протестираат поради реформите на пензискиот систем во земјата. Протестите првично почнаа со блокади на главните патишта во земјата и на граничните...

Најчитани вести