четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

saif-al-gadafi

Пет години подоцна: Пророштвото на синот на Гадафи се остварува

Голем број Либијци и добар дел од светската јавност признаваат дека младиот Сеиф Гадафи во својот говор пред почетокот на протестите против неговиот татко точно ја предвидел моменталната ситуација...
rusija-sad1

АНАЛИЗА: Русија и САД – соперници кои неможат еден без друг

Сириската војна трае многу долго, а дипломатијата се покажа толку неефективна, што се покажа дека има многу малку надеж за целосно запирање на конфликтот. Но, сепак, изгледа дека успеа да се запази прекинот...
Доаѓа ли крајот на Западот каков што го знаеме?

Доаѓа ли крајот на Западот каков што го знаеме?

Резултатите од претстојните ибори во САД и во Франција би можеле да одиграат пресудна улога во распадот на западното единство и современиот либерален светски поредок. Ова го напиша новинарката Ен...
rat-jugoslavija2-640x360

Американски политиколог открива: Кој и зошто ја уништи Југославија?

Американскиот политиколог Фил Батлер напиша колумна во која тврди дека разорувањето и распадот на Југославија биле дел од поширокиот план на НАТО сојузот. Намерата била геополитички да се ослабнат...
grcki-farmeri-1

Кој во регионот ќе загуби најмногу од блокадите на грчките фармери?

Грчките земјоделци (фармери) веќе неколку недели протестираат поради реформите на пензискиот систем во земјата. Протестите првично почнаа со блокади на главните патишта во земјата и на граничните...
Еве зошто е убиен Гадафи, а Либија е уништена!

Еве зошто е убиен Гадафи, а Либија е уништена!

Неодамна е откриена електронска пошта на Хилари Клинтон, во која се наведува дека главниот повод за интервенцијата во Либија и убиството на Мохамер ел Гадафи, бил либискиот план да се напраи валута...
kirјakos micotakis

АНАЛИЗА: Претставува ли Мицотакис опасност за Ципрас?

Грчкиот премиер Алексис Ципрас добива еден сериозен противник во лицето на новоизбраниот лидер на конзервативците од Нова Демократија, кој би можел да се покаже како опасен за него и за неговата партија...
Islamska Drzava Libya

АНАЛИЗА: Како да се спаси Либија од „Исламска држава“?

Западните земји се убедени дека во Либија треба да се дејствува брзо и одлучно против ратсечката закана од „Исламска држава“, но сеуште се во недоумица што всушност треба да сторат – да дадат воена...
erdogan1-650x365

Турција сака да биде регионална велесила, затоа САД и ЕУ ја турнаа на нишанот на Русија

Турција сака да биде регионална велесила, затоа САД и ЕУ ја турнаа на нишанот на Русија, пишува српски „Курир“ во својата анализа посветена на моменталните случувања во односите помеѓу Москва и Анкара. Конфликтот...
islamska drzava

АНАЛИЗА: Десет мита за „Исламска држава“

Изгледа дека тоа, кое досега го знаеме за калифатот на т.н. „Исламска држава“, може и да не е вистина. Постојат многу работи кои го укажуваат тоа, како во поглед на информациите, така и од гледна точка...
САД делат лекции за хуман третман на бегалците, но не ги сакаат дома!

Делат лекции за хуман третман на бегалците, а не ги сакаат дома!

Иако САД имаат голема одговорност за бегалската криза, оваа тема не им е омилена и понатаму не сакаат да примат бегалци од воените жаришта на Блискиот исток на своја територија. И додека најголемата...
putin_naslovna

„Њујорк тајмс“ направи психолошка анализа на Владимир Путин

Американскиот весник „Њујорк тајмс“ направи психолошка анализа на Владимир Путин. Според наводите на американсците руската интервенција во Сирија може лесно да се објасни. Таа се должи „на стравот...
damjanovski-cic

Скандал: Во Куманово нема роднина на Дамјановски што не е вдомен во локалните институции

Во Куманово нема роднина на Дамјановски што не е вдомен во локалните институции. Братучеди, кумашини, цели семејства вработени во општината и локалните институции во Куманово, кои Дамјановски ги претвори...
migranti-avstrija-germanija

Европа се враќа 30 години наназад: Мигрантите го рушат Шенген

Европа се враќа 30 години наназад, поради кризата со мигрантите. Само што заврши кризата со еврото во Европската Унија, во моментов во тек е друга криза што се заканува да ги сруши темелите на Европската...
Balkan EU

АНАЛИЗА: Балкан – Пред рајските порти на ЕУ

По стивнувањето на војните на Балканот, сега најважното прашање во овој регион е кога и како земјите ќе се присоединат кон Европската унија. Словенија го направи тоа во 2004 година, а Хрватска во 2013 година. За...

Најчитани вести