четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

cipras siriza grcija izbori

АНАЛИЗА: Ципрас и неговиот влог

Алексис Ципрас, oткако ги распиша вторите за оваа година парламентарни избори во Грција, се надева дека ќе успее во својот втор, за ова лето, голем политички влог во обид да ја зголеми својата популарност...
rusija nato evropa sad vojna

АНАЛИЗА: Русија – НАТО, титански воени игри

Русија и НАТО спроведуваат се’ пообемни воени вежби, за да се подготват за можен меѓусебен воен конфликт, но воените игри сами по себе го прават судирот многу поверојатен, предупредува извештај на...
Лондон е рај за перење пари

АНАЛИЗА: Лондон е рај за перење пари

Милијарди американски долари од така наречените „валкани пари“, чие потекло е од криминал, особено од Русија, се предмет на перење пари преку пазарот за недвижнини во Лондон, тврдат активисти за борба...
nova grcka kriza

АНАЛИЗА: Во исчекување на нова грчка криза

Не се залажувајте. Ако ситуацијата во Грција се нормализира, за што говорат многу нешта по спогодбата со кредиторите, тоа всушност можно е да не е она за кое многумина од нас и поголемиот дел од финансиските...
cia-izveshtai

Македонија во извештаите на ЦИА

Македонија во извештаите на ЦИА, се појавува уште во периодот кога тогашна Југославија ги раскинува односите со Инфобирото. Неодамнна беа објавени повеќе разузнавачки извештаи на ЦИА кои до неодамна...
tsipras-grcija-kriza

АНАЛИЗА: Ципрас – рицарот на „левичарската“ округла маса

Колку Брисел да го прекорува кабинетот на Алексис Ципрас, реалноста е дека Атина сепак е затрупана со телеграми со честитки од Латинска Америка. Даниел Ортега, Николас Мадуро, Кристина Киршнер, Ево...
Како дојде до финансиската пропаст на Грција и што следува?

Како дојде до финансиската пропаст на Грција и што следува?

Грција е во фокусот на светската јавност.  Според многумина, таа е на чекор да се соочи со банкрот, откако на 30-ти јуни годинава на полноќ истече рокот за враќање на ратата во износ од 1, 6 милијарди евра...
САД: Русија нема моќ да ја злоупотреби грчката криза

На што се должи кризата во Грција?

Грција, најслабата алка во еврозоната е се поблиску до тоа да остане само со сопствениот долг. Земјата долго време преговара со европските кредитори за да ја добие финансиската помош од неколку милијарди...
mmf

Кои земји не успеале да го вратат долгот кон ММФ?

Што ќе се случи ако левичарската грчка влада на Алексис Ципрас не успее да ги исплати 300 – те милиони евра на ММФ овој петок? Ова е прашањето што го поставуваат грчките медиуми анализирајќи што се случило...
Saso_Mijalkov

НетПрес Анализа: Со Мијалков како класичен партиски играч СДСМ ќе доживее политички потоп

Освен што оставката на Сашо Мијалков од позицијата директор на Управата за Безбедност и Контраразунување е доживеана како висок државнички и патриотски чин во интерес на Македонија, јавноста плетејќи...
Berlin_Rajstag

АНАЛИЗА: Шпионски скандал ја тресе владата на Меркел

„Пријателите не се прислушуваат“. Ова беше реакцијата на германскиот канцелар Ангела Меркел, кога дозна дека нејзиниот мобилен телефон бил прислушуван од американските безбедносни служби во 2013 година. Од...
crkvaaaa

Само „Господ“ може да го отплати грчкиот долг

Што имаат заедничко Алексис Ципрас, Џорџ Сорос, Ноам Чомски, Јанис Варуфакис, Костас Симитис, Стандард енд Пурс и обичниот грчки народ? Сите се сложуваат дека Грција неможе да ги отплати долговите, пишува...
gasprom

АНАЛИЗА: Новиот клуб на пријатели на „Гаспром“

Во Европа се формира нова коалиција на пријатели на „Гаспром“. Откако притисокот од страна на САД и на ЕУ доведе до пропаѓање на проектот „Јужен поток“, потенцијалните учесници во алтернативниот...
fil

Книгата на Филип Давид ,,Куќа на сеќавањата и заборавот“ преведена на македонски јазик

Романот на познатиот белградски писател Филип Давид ,,Куќа на сеќавањата и заборавот“, само месец и пол откако ја доби престижната награда на неделникот НИН за роман на годината, се појави на македонски...
грција5

АНАЛИЗА: Бермудскиот триаголник на грчките измами

Товарен фантомски брод, вкотвен и напуштен во залив на грчки остров среде зима – ова енигматично сценарио веќе е банално за грчката морска полиција, која во пловилото откри милиони цигари, за чиј шверц...

Најчитани вести