понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 61

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

erdogan1-650x365

Турција сака да биде регионална велесила, затоа САД и ЕУ ја турнаа на нишанот на Русија

Турција сака да биде регионална велесила, затоа САД и ЕУ ја турнаа на нишанот на Русија, пишува српски „Курир“ во својата анализа посветена на моменталните случувања во односите помеѓу Москва и Анкара. Конфликтот...
islamska drzava

АНАЛИЗА: Десет мита за „Исламска држава“

Изгледа дека тоа, кое досега го знаеме за калифатот на т.н. „Исламска држава“, може и да не е вистина. Постојат многу работи кои го укажуваат тоа, како во поглед на информациите, така и од гледна точка...
САД делат лекции за хуман третман на бегалците, но не ги сакаат дома!

Делат лекции за хуман третман на бегалците, а не ги сакаат дома!

Иако САД имаат голема одговорност за бегалската криза, оваа тема не им е омилена и понатаму не сакаат да примат бегалци од воените жаришта на Блискиот исток на своја територија. И додека најголемата...
putin_naslovna

„Њујорк тајмс“ направи психолошка анализа на Владимир Путин

Американскиот весник „Њујорк тајмс“ направи психолошка анализа на Владимир Путин. Според наводите на американсците руската интервенција во Сирија може лесно да се објасни. Таа се должи „на стравот...
damjanovski-cic

Скандал: Во Куманово нема роднина на Дамјановски што не е вдомен во локалните институции

Во Куманово нема роднина на Дамјановски што не е вдомен во локалните институции. Братучеди, кумашини, цели семејства вработени во општината и локалните институции во Куманово, кои Дамјановски ги претвори...
migranti-avstrija-germanija

Европа се враќа 30 години наназад: Мигрантите го рушат Шенген

Европа се враќа 30 години наназад, поради кризата со мигрантите. Само што заврши кризата со еврото во Европската Унија, во моментов во тек е друга криза што се заканува да ги сруши темелите на Европската...
Balkan EU

АНАЛИЗА: Балкан – Пред рајските порти на ЕУ

По стивнувањето на војните на Балканот, сега најважното прашање во овој регион е кога и како земјите ќе се присоединат кон Европската унија. Словенија го направи тоа во 2004 година, а Хрватска во 2013 година. За...
cipras siriza grcija izbori

АНАЛИЗА: Ципрас и неговиот влог

Алексис Ципрас, oткако ги распиша вторите за оваа година парламентарни избори во Грција, се надева дека ќе успее во својот втор, за ова лето, голем политички влог во обид да ја зголеми својата популарност...
rusija nato evropa sad vojna

АНАЛИЗА: Русија – НАТО, титански воени игри

Русија и НАТО спроведуваат се’ пообемни воени вежби, за да се подготват за можен меѓусебен воен конфликт, но воените игри сами по себе го прават судирот многу поверојатен, предупредува извештај на...
Лондон е рај за перење пари

АНАЛИЗА: Лондон е рај за перење пари

Милијарди американски долари од така наречените „валкани пари“, чие потекло е од криминал, особено од Русија, се предмет на перење пари преку пазарот за недвижнини во Лондон, тврдат активисти за борба...
nova grcka kriza

АНАЛИЗА: Во исчекување на нова грчка криза

Не се залажувајте. Ако ситуацијата во Грција се нормализира, за што говорат многу нешта по спогодбата со кредиторите, тоа всушност можно е да не е она за кое многумина од нас и поголемиот дел од финансиските...
cia-izveshtai

Македонија во извештаите на ЦИА

Македонија во извештаите на ЦИА, се појавува уште во периодот кога тогашна Југославија ги раскинува односите со Инфобирото. Неодамнна беа објавени повеќе разузнавачки извештаи на ЦИА кои до неодамна...
tsipras-grcija-kriza

АНАЛИЗА: Ципрас – рицарот на „левичарската“ округла маса

Колку Брисел да го прекорува кабинетот на Алексис Ципрас, реалноста е дека Атина сепак е затрупана со телеграми со честитки од Латинска Америка. Даниел Ортега, Николас Мадуро, Кристина Киршнер, Ево...
Како дојде до финансиската пропаст на Грција и што следува?

Како дојде до финансиската пропаст на Грција и што следува?

Грција е во фокусот на светската јавност.  Според многумина, таа е на чекор да се соочи со банкрот, откако на 30-ти јуни годинава на полноќ истече рокот за враќање на ратата во износ од 1, 6 милијарди евра...
САД: Русија нема моќ да ја злоупотреби грчката криза

На што се должи кризата во Грција?

Грција, најслабата алка во еврозоната е се поблиску до тоа да остане само со сопствениот долг. Земјата долго време преговара со европските кредитори за да ја добие финансиската помош од неколку милијарди...

Најчитани вести