недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

tsipras-grcija-kriza

АНАЛИЗА: Ципрас – рицарот на „левичарската“ округла маса

Колку Брисел да го прекорува кабинетот на Алексис Ципрас, реалноста е дека Атина сепак е затрупана со телеграми со честитки од Латинска Америка. Даниел Ортега, Николас Мадуро, Кристина Киршнер, Ево...
Како дојде до финансиската пропаст на Грција и што следува?

Како дојде до финансиската пропаст на Грција и што следува?

Грција е во фокусот на светската јавност.  Според многумина, таа е на чекор да се соочи со банкрот, откако на 30-ти јуни годинава на полноќ истече рокот за враќање на ратата во износ од 1, 6 милијарди евра...
САД: Русија нема моќ да ја злоупотреби грчката криза

На што се должи кризата во Грција?

Грција, најслабата алка во еврозоната е се поблиску до тоа да остане само со сопствениот долг. Земјата долго време преговара со европските кредитори за да ја добие финансиската помош од неколку милијарди...
mmf

Кои земји не успеале да го вратат долгот кон ММФ?

Што ќе се случи ако левичарската грчка влада на Алексис Ципрас не успее да ги исплати 300 – те милиони евра на ММФ овој петок? Ова е прашањето што го поставуваат грчките медиуми анализирајќи што се случило...
Saso_Mijalkov

НетПрес Анализа: Со Мијалков како класичен партиски играч СДСМ ќе доживее политички потоп

Освен што оставката на Сашо Мијалков од позицијата директор на Управата за Безбедност и Контраразунување е доживеана како висок државнички и патриотски чин во интерес на Македонија, јавноста плетејќи...
Berlin_Rajstag

АНАЛИЗА: Шпионски скандал ја тресе владата на Меркел

„Пријателите не се прислушуваат“. Ова беше реакцијата на германскиот канцелар Ангела Меркел, кога дозна дека нејзиниот мобилен телефон бил прислушуван од американските безбедносни служби во 2013 година. Од...
crkvaaaa

Само „Господ“ може да го отплати грчкиот долг

Што имаат заедничко Алексис Ципрас, Џорџ Сорос, Ноам Чомски, Јанис Варуфакис, Костас Симитис, Стандард енд Пурс и обичниот грчки народ? Сите се сложуваат дека Грција неможе да ги отплати долговите, пишува...
gasprom

АНАЛИЗА: Новиот клуб на пријатели на „Гаспром“

Во Европа се формира нова коалиција на пријатели на „Гаспром“. Откако притисокот од страна на САД и на ЕУ доведе до пропаѓање на проектот „Јужен поток“, потенцијалните учесници во алтернативниот...
fil

Книгата на Филип Давид ,,Куќа на сеќавањата и заборавот“ преведена на македонски јазик

Романот на познатиот белградски писател Филип Давид ,,Куќа на сеќавањата и заборавот“, само месец и пол откако ја доби престижната награда на неделникот НИН за роман на годината, се појави на македонски...
грција5

АНАЛИЗА: Бермудскиот триаголник на грчките измами

Товарен фантомски брод, вкотвен и напуштен во залив на грчки остров среде зима – ова енигматично сценарио веќе е банално за грчката морска полиција, која во пловилото откри милиони цигари, за чиј шверц...
GrcijaEu

Грција никогаш нема да го врати долгот

Европската унија треба да прфати дека Грција никогаш нема да го врати долгот од 366 милијарди американски долари, дури и во случај отежнатата економија да ја продолжи својата спасителна програма, велат...
nemcov_putin_ft

Анализа: Путин е последната личност која би имала интерес од убиството на Немцов

Рускиот опозиционер Борис Немцов беше отворен критичар на претседателот Владимир Путин, но имаше многу мало политичко влијание, изјави политичкиот аналитичар Дмитриј Бабич, кој смета дека Путин е...
vladimir-putin-foto-beta-ap-1424980322-620539

Путин подготвува Украинско сценарио во Србија?

Русија и нејзиниот претседател, Владимир Путин, би можеле да ја дестабилизираат Србија и другите мали земји кои не се членки на НАТО, предупреди Кристин Вормут, потсекретар за одбрана на САД. „Во тоа...
1_345199

Шокантно откритие: Кој стои зад либералната СИРИЗА која како илуминатски проект поттикнува општ хаос!

СИРИЗА е многу промислен проект отколку што се мисли! Некаков чуден проект  на некоја нова револуција се шири низ ланетата. Грција е во состојба на еуфорија поради СИРИЗА –ултралевичарска партија...
cipras&merkel

АНАЛИЗА: Омекна реториката на Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас направи обид да ја смири вознемиреноста во однос на неговата антирестриктивна стратегија, откако вети да нема да презема „еднострани“ дејствија во врска со 315-те милијарди...

Најчитани вести