понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 61

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

mmf

Кои земји не успеале да го вратат долгот кон ММФ?

Што ќе се случи ако левичарската грчка влада на Алексис Ципрас не успее да ги исплати 300 – те милиони евра на ММФ овој петок? Ова е прашањето што го поставуваат грчките медиуми анализирајќи што се случило...
Saso_Mijalkov

НетПрес Анализа: Со Мијалков како класичен партиски играч СДСМ ќе доживее политички потоп

Освен што оставката на Сашо Мијалков од позицијата директор на Управата за Безбедност и Контраразунување е доживеана како висок државнички и патриотски чин во интерес на Македонија, јавноста плетејќи...
Berlin_Rajstag

АНАЛИЗА: Шпионски скандал ја тресе владата на Меркел

„Пријателите не се прислушуваат“. Ова беше реакцијата на германскиот канцелар Ангела Меркел, кога дозна дека нејзиниот мобилен телефон бил прислушуван од американските безбедносни служби во 2013 година. Од...
crkvaaaa

Само „Господ“ може да го отплати грчкиот долг

Што имаат заедничко Алексис Ципрас, Џорџ Сорос, Ноам Чомски, Јанис Варуфакис, Костас Симитис, Стандард енд Пурс и обичниот грчки народ? Сите се сложуваат дека Грција неможе да ги отплати долговите, пишува...
gasprom

АНАЛИЗА: Новиот клуб на пријатели на „Гаспром“

Во Европа се формира нова коалиција на пријатели на „Гаспром“. Откако притисокот од страна на САД и на ЕУ доведе до пропаѓање на проектот „Јужен поток“, потенцијалните учесници во алтернативниот...
fil

Книгата на Филип Давид ,,Куќа на сеќавањата и заборавот“ преведена на македонски јазик

Романот на познатиот белградски писател Филип Давид ,,Куќа на сеќавањата и заборавот“, само месец и пол откако ја доби престижната награда на неделникот НИН за роман на годината, се појави на македонски...
грција5

АНАЛИЗА: Бермудскиот триаголник на грчките измами

Товарен фантомски брод, вкотвен и напуштен во залив на грчки остров среде зима – ова енигматично сценарио веќе е банално за грчката морска полиција, која во пловилото откри милиони цигари, за чиј шверц...
GrcijaEu

Грција никогаш нема да го врати долгот

Европската унија треба да прфати дека Грција никогаш нема да го врати долгот од 366 милијарди американски долари, дури и во случај отежнатата економија да ја продолжи својата спасителна програма, велат...
nemcov_putin_ft

Анализа: Путин е последната личност која би имала интерес од убиството на Немцов

Рускиот опозиционер Борис Немцов беше отворен критичар на претседателот Владимир Путин, но имаше многу мало политичко влијание, изјави политичкиот аналитичар Дмитриј Бабич, кој смета дека Путин е...
vladimir-putin-foto-beta-ap-1424980322-620539

Путин подготвува Украинско сценарио во Србија?

Русија и нејзиниот претседател, Владимир Путин, би можеле да ја дестабилизираат Србија и другите мали земји кои не се членки на НАТО, предупреди Кристин Вормут, потсекретар за одбрана на САД. „Во тоа...
1_345199

Шокантно откритие: Кој стои зад либералната СИРИЗА која како илуминатски проект поттикнува општ хаос!

СИРИЗА е многу промислен проект отколку што се мисли! Некаков чуден проект  на некоја нова револуција се шири низ ланетата. Грција е во состојба на еуфорија поради СИРИЗА –ултралевичарска партија...
cipras&merkel

АНАЛИЗА: Омекна реториката на Ципрас

Грчкиот премиер Алексис Ципрас направи обид да ја смири вознемиреноста во однос на неговата антирестриктивна стратегија, откако вети да нема да презема „еднострани“ дејствија во врска со 315-те милијарди...
global-mining-sector-ended-2014-on-a-disappointing-note-report

Рударскиот сектор во стагнација, негативни прогнози и за следната година

Светската банка деновиве ја објави редовната, но, овојпат, негативна прогноза за движењето на цените на металите и за следната година. Рударските гиганти во светот веќе го намалуваат производството,...
grcija

АНАЛИЗА: Кои се министрите во тешката грчка владина коалиција?

Новиот грчки премиер Алексис Ципрас од радикалната левичарска партија СИРИЗА, го објави својот кабинет, откако клучните економски позиции им ги отстапи на поранешен комунистички политичар и на познат...
ednoevro

АНАЛИЗА: ЕУ во СИРИЗА бунило

Многу нереално е да се очекува дека Грција целосно ќе го исплати својот огромен долг. Ова го изјави портпаролот за економски прашања на грчката партија СИРИЗА, која победи во неделата на парламентарните...

Најчитани вести