недела, 25 јуни 2017  |  Вести денес: 19

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

global-mining-sector-ended-2014-on-a-disappointing-note-report

Рударскиот сектор во стагнација, негативни прогнози и за следната година

Светската банка деновиве ја објави редовната, но, овојпат, негативна прогноза за движењето на цените на металите и за следната година. Рударските гиганти во светот веќе го намалуваат производството,...
grcija

АНАЛИЗА: Кои се министрите во тешката грчка владина коалиција?

Новиот грчки премиер Алексис Ципрас од радикалната левичарска партија СИРИЗА, го објави својот кабинет, откако клучните економски позиции им ги отстапи на поранешен комунистички политичар и на познат...
ednoevro

АНАЛИЗА: ЕУ во СИРИЗА бунило

Многу нереално е да се очекува дека Грција целосно ќе го исплати својот огромен долг. Ова го изјави портпаролот за економски прашања на грчката партија СИРИЗА, која победи во неделата на парламентарните...
imigrantiii

Си Ен Ен: Грција главна раскрсница за џихадистите

Новата влада во Грција има голем број предизвици пред себе: големите долгови, хроничната невработеност, како и односите со останатите делови на Европа. Покрај ова има и неодложни безбедносни проблеми,...
cipras

АНАЛИЗА: Грција го добива најмладиот премиер

Алексис Ципрас – лидерот на Сириза, партијата која е силно против економските мерки и која победи на парламентарните избори во Грција. Тој поминал низ еден пат на развој од младешките комунистички...
grcija_parlament

АНАЛИЗА: Малите политички партии во Грција пресудни за нова власт

Малите грчки политички партии се целосно подготвени да направат остар лупинг на претстојните предвремени парламентарни избори за да си обезбедат место во парламентот преку прегратките на фаворизираната...
glasanje

АНАЛИЗА: Големи политички потреси и претстојат на Европа

Големи политички потреси може да се очекуваат во Европа во текот на годинава, покажало истражување изработено од „Одделот за социолошки истражувања“ на магазинот „Економист“, пренесува Нетпрес. Резултатите...
siriza

АНАЛИЗА: Самарас губи од „Сириза“ и ги плаши Грците со излез од еврозоната

Грчкиот премиер Андонис Самарас се потпира на слабоста на гласачите кон Европа и на стравот од излез од еврозоната, во борбата за победа на предвремените парламентарни избори во Грција закажани за...
berza-foto-ap-1414535969-585180

АНАЛИЗА: Експертите предупредуваат: 2015. ќе биде година на економски хаос

Дали 2015. ќе биде година на финансиска катастрофа, економски хаос и почеток на нова светска депресија?! Во изминативе неколку години, бевме сведоци на раст на финансискиот балон. Покрај предвидувањата...
atina-protest-zbog-smrti-mladica-334574-velika

АНАЛИЗА: Грција во политичка криза – кредиторите во страв и паника лобираат за Самарас

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат во Грција на 25 јануари, 2015 година, одлучи грчкиот премиер во заминување, Андонис Самарас, откако пратениците не успеаа да изберат нов претседател и тоа...
eu_brit

АНАЛИЗА: Ако излезе од ЕУ, Велика Британија ќе се распадне!

Велика Британија ќе претрпи непоправливи штети и може да биде исправена пред распад, ако Британците гласаат за излегување на земјата од Европската унија, на рефрендумот кој премиерот Дејвид Камерон...
vladimir-putin-rusija-foto-rojters-1419290166-601265

Москва ќе банкротира, Британија излегува од ЕУ?

Целиот свет следната година го очекуваат многу предизвици, но и ситуации кои одредени држави ќе ги протресат до темел, тврдат експертите на данската Саксо банка во својата традиционална прогноза за...
greece-eu-flag

АНАЛИЗА: Политичка криза во Грција – Паѓа владата на Самарас

По несупехот на грчкиот парламент да избере претседател на Грција, за време на првото гласање во средата, владата ќе мора да бара сојузници за да ја избегне неопходноста од распишување на предвремени...
berza-foto-profimedia-1418805525-599624

Побарувачката на нафта нема да порасне во 2015 година, со оглед на ниската цена

Меѓународната агенција за енергетика (IEA) го намали предвидениот раст за побарувачка за следните години, велејќи дека брзиот пад на цената на нафтата досега не го стимулирал растот на продажба. Енергетскиот...
estonia-army

АНАЛИЗА: Балтичките земји се вооружуваат – ги фаќа страв и паника од Русија

Дејствијата на Русија спрема Украина ги зголемија воените трошоци на балтичките земји, кои минаа половина век под советска окупација и кои стравуваат поради територијалните амбиции на Москва, пишува...

Најчитани вести