вторник, 29 ноември 2016  |  Вести денес: 64

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

asad-syria

АНАЛИЗА: Станува ли Асад повторно партнер на Западот

Се случи точно пред една година – во август 2013. Шокирани од нападот со хемиско оружје во Гута, за што беше обвинет режимот на Башар Асад, Франција, Велика Британија и САД се подготвуваа да ја бомбардираат...
FOLIISIS

АНАЛИЗА: Убиството на Џејмс Фоли – мајсторскa лекција за моќта на џихадистичката Пи-Ар машина

Неслучајно групата „Исламска држава“ избра британски џихадист да го обезглави американскиот новинар Џејмс Фоли. Во последните 6 месеци, лидерите на оваа исламска мрежа изработија и доведоа до совршенство...
djihad

АНАЛИЗА: Џихадот пред портите на Европа

Зајакнувањето на сунитската група „Исламска држава“ во Сирија и во Ирак силно ги мачи европските лидери, и тоа е сосем оправдано, пишува швајцарскиот весник „Ле Матин“, пренесува Нетпрес. Британскиот...
rus_army

АНАЛИЗА: Украина испрати силна порака до Русија

Украинскиот напад врз наводната колона руска воена техника испрати до Москва  една силна и остра порака. Украинската армија е посамоуверена при заштита на сопствената територија, а една широкоопфатна...
MATERIAL SEIZED BY THE SPANISH NATIONAL POLICE DURING THE OPERATION 'EMPERADOR'

Повисоки плати и пензии за подобар стандард

Од октомври годинава, административците ќе добиваат за 5 проценти повисоки плати. Се прави нагорна корекција на примањата, финансирани од државната каса, со цел подобрување на животниот стандард на...
moneti_evra

АНАЛИЗА: Помрачување на хоризонтот на еврозоната

Бруто-домашниот производ (БДП) во еврозоната е на својата мртва точка, најмногу поради лошите резултати на француската и на германската економија. И уште полошо – во втората половина на 2014 година...
kriza

Анализа: На Еврозоната и се заканува криза

Неочекуваниот пад на германскиот БДП, стагнирање на француската економија како и војната со санкциите со Русија, би можеле ЕУ да ја воведат во нова рецесија. Новата фаза на санкции на Москва и одговорот...
Pope Francis I appears on the central balcony

АНАЛИЗА: Папата во посета на Јужна Кореја, ќе се обрати и во Кина

Папата Франциско на своето патување во Јужна Кореја денеска ќе добие ретка прилика да се обрати на кинеското раководство чијашто влада не им дозволува на Католиците во таа земја да ја признаат неговата...
lichnoebank

(АНАЛЗА) Пред банкрот се 11 земји во светот

Во светот има 11 земји кои се на раб на државен банкрот, објави американскиот сајт МСН, повикувајќи се на нивните кредитни способности кои ги направи агенцијата „Мудиз инвесторс сервисиз“. Сите се со...
analiza

АНАЛИЗА: Колку ќе изгубат САД и ЕУ од санкциите на Русија за увоз на храна?

Одлуката на Русија на година дена потполно да го забрани увозот на храна од Запад, ќе ги погоди земјоделците, сточарите и рибарите.Руската агенција „РИА новости“ објави листа на производи за исхрана...
karadzoski

Во последните седум месеци се регистрирано најголем број на случаи на ХИВ/СИДА

За седум месеци во државата се регистрирани нови 26 случаи на ХИВ/СИДА, а моментно лица кои живеат со ХИВ/СИДА се 223. Од нив 154 се болни од СИДА, а остатокот се ХИВ позитивни. Според полот, од 1987 до 2014 година...
gaza

АНАЛИЗА: Безмалку 400 илјади деца доживеале траума во Газа

Повеќе од 400 деца се убиени во текот на израелската офанзива на појасот Газа и безмалку 1000 пати повеќе доживеале траума и се соочуваат со исклучително тешка иднина, предупреди претставничката на УНИЦЕФ...
ustav-banskoliev4

Уставни измени – гарант за фискална дисциплина и стабилност

Промена на името Народна банка на Република Македонија во Банка на Република Македонија, буџетски дефицит да се ограничи на три отсто од БДП, а јавниот долг на 60 отсто од БДП. Уставна можност за формирање...
120323_eu_sankcii

Новите санкции кон Русија се тест за единството во ЕУ

Новите западни санкции кон Русија би можеле да донесат пад на рубљата, раст на цените на племенитите метали, а веројатно и гасна криза. Оваа трета фаза санкции би можела да донесе и сознание дека во ЕУ...
zankodjunker

АНАЛИЗА: Јункер сака да е обожуван, но не сака да угодува

Тој сака да е обожуван од многу луѓе, но во истовреме не сака да им угодува на сите. Пред да биде избран за претседател на Европската комисија, Жан-Клод Јункер искажа дузина ласкања за Европарламентот,...

Најчитани вести