понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 61

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

imigrantiii

Си Ен Ен: Грција главна раскрсница за џихадистите

Новата влада во Грција има голем број предизвици пред себе: големите долгови, хроничната невработеност, како и односите со останатите делови на Европа. Покрај ова има и неодложни безбедносни проблеми,...
cipras

АНАЛИЗА: Грција го добива најмладиот премиер

Алексис Ципрас – лидерот на Сириза, партијата која е силно против економските мерки и која победи на парламентарните избори во Грција. Тој поминал низ еден пат на развој од младешките комунистички...
grcija_parlament

АНАЛИЗА: Малите политички партии во Грција пресудни за нова власт

Малите грчки политички партии се целосно подготвени да направат остар лупинг на претстојните предвремени парламентарни избори за да си обезбедат место во парламентот преку прегратките на фаворизираната...
glasanje

АНАЛИЗА: Големи политички потреси и претстојат на Европа

Големи политички потреси може да се очекуваат во Европа во текот на годинава, покажало истражување изработено од „Одделот за социолошки истражувања“ на магазинот „Економист“, пренесува Нетпрес. Резултатите...
siriza

АНАЛИЗА: Самарас губи од „Сириза“ и ги плаши Грците со излез од еврозоната

Грчкиот премиер Андонис Самарас се потпира на слабоста на гласачите кон Европа и на стравот од излез од еврозоната, во борбата за победа на предвремените парламентарни избори во Грција закажани за...
berza-foto-ap-1414535969-585180

АНАЛИЗА: Експертите предупредуваат: 2015. ќе биде година на економски хаос

Дали 2015. ќе биде година на финансиска катастрофа, економски хаос и почеток на нова светска депресија?! Во изминативе неколку години, бевме сведоци на раст на финансискиот балон. Покрај предвидувањата...
atina-protest-zbog-smrti-mladica-334574-velika

АНАЛИЗА: Грција во политичка криза – кредиторите во страв и паника лобираат за Самарас

Предвремени парламентарни избори ќе се одржат во Грција на 25 јануари, 2015 година, одлучи грчкиот премиер во заминување, Андонис Самарас, откако пратениците не успеаа да изберат нов претседател и тоа...
eu_brit

АНАЛИЗА: Ако излезе од ЕУ, Велика Британија ќе се распадне!

Велика Британија ќе претрпи непоправливи штети и може да биде исправена пред распад, ако Британците гласаат за излегување на земјата од Европската унија, на рефрендумот кој премиерот Дејвид Камерон...
vladimir-putin-rusija-foto-rojters-1419290166-601265

Москва ќе банкротира, Британија излегува од ЕУ?

Целиот свет следната година го очекуваат многу предизвици, но и ситуации кои одредени држави ќе ги протресат до темел, тврдат експертите на данската Саксо банка во својата традиционална прогноза за...
greece-eu-flag

АНАЛИЗА: Политичка криза во Грција – Паѓа владата на Самарас

По несупехот на грчкиот парламент да избере претседател на Грција, за време на првото гласање во средата, владата ќе мора да бара сојузници за да ја избегне неопходноста од распишување на предвремени...
berza-foto-profimedia-1418805525-599624

Побарувачката на нафта нема да порасне во 2015 година, со оглед на ниската цена

Меѓународната агенција за енергетика (IEA) го намали предвидениот раст за побарувачка за следните години, велејќи дека брзиот пад на цената на нафтата досега не го стимулирал растот на продажба. Енергетскиот...
estonia-army

АНАЛИЗА: Балтичките земји се вооружуваат – ги фаќа страв и паника од Русија

Дејствијата на Русија спрема Украина ги зголемија воените трошоци на балтичките земји, кои минаа половина век под советска окупација и кои стравуваат поради територијалните амбиции на Москва, пишува...
nafta

АНАЛИЗА: Саудиска Арабија тргна во нафтена војна со САД!

Американскиот нафтен пазар тргна по надолна линија откако Саудиска Арабија одлучи да ја намали цената на својата нафта во САД, поткрепувајќи го овој свој чекор со тврдењето дека арапската монархија...
rublja

АНАЛИЗА: Ниските цени на нафтата ја нокаутираа и обезвреднија рубљата

Вредноста на руската валута рубља нагло се намали во петокот наутро, паѓајќи на речиси 50 рубљи за еден американски долар, откако ОПЕК одби да го намали нивото на производство на нафта, што беше причина...
Russian President Putin and German Chancellor Merkel answer journalists' questions during a joint news conference in Moscow's Kremlin

АНАЛИЗА: Германија и Русија се фатија за гуша за Балканот

Германија значително ги засилува своите ангажмани на Балканот, како одговор на тоа што Русија повторно цели да се наметне во југоисточна Европа, пишува весникот „Фајненшел Тајмс“, пренесува Нетпрес. Германскиот...

Најчитани вести