вторник, 29 ноември 2016  |  Вести денес: 64

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

537dc8623de9c_image1

Анализа: Жестока борба околу европската политика кон Русија и заострувањето на санкциите

Париз тврди дека Лондон е лицемерен кога бара воведување на ембарго на извоз на оружје за Москва. Германските фирми веќе бележат штета од санкциите. Шефовите на дипломатиите на Европската Унија вчера...
gaza1

АНАЛИЗА: Израел неможе да победи

Независно дали ни се допаѓа или не, во изминативе денови постојано е пред нас фразата: „Израелските сили да победат“. Многу од младите луѓе, кои ова го цитираат на своите страници на социјалната мрежа...
images (1)

Анализа: Дали ММФ и СБ повеќе не се најважни?

Големи надежи после договорот на лидерите на БРИКС во Форталезе покажуваат дека меѓународниот финасиски ситем длабоко се менува. Меѓутоа, ММФ и СБ уште долги години ќе ја играат најважната улога, заклучува...
merkel

АНАЛИЗА: Средбата на ЕУ – двапати е подобро од еднаш

Средбата на врвот на Европската унија ќе биде повторена по неколку седмици. Зошто двапати е подобро од еднаш. На втората средба задолжително треба да биде решено прашањето за две клучни функции. Во...
krim

АНАЛИЗА: Што се случи со Крим по анексирањето?

Повисоки пензии, бесплатни медицински услуги и зголемени плати за државните чиновници – така Москва ги награди граѓаните на Крим по неговото анексирање, објавува германски „Ди Велт“, пренесува...
turcija-eu1

АНАЛИЗА: Турција на Балканот – митови, илузии и реалности

Што е тоа што ја крепи новата самоувереност на Турција на просторот на Западен Балкан? Дали е тоа пример за „нео-отомански“ царски соништа, економски интереси или стратешки цели? Нoвата самодоверба...
10MISSILES2-articleLarge

Анализа: Железната купола на Израел против новите ракети на Хамас

За момент непријателството меѓу Израел и Газа се тепачка помеѓу ракети и пресретнувачи, помеѓу вариететен и подобрен ракетен арсенал во посед на Хамас и неговите сојузници, како исламските џихадисти...
pg-22-kgb-3-pa

АНАЛИЗА: КГБ Архивата на Митрокин

Тие беа двајца од најозлогласените двојни агенти во Велика Британија, одговорни за предавање на некои од најголемите и најчуствителните тајни на оваа земја на Русија, но документите откриваат дека...
juncker_2261264b

АНАЛИЗА: Брисел ќе ја третира Британија како што Македонија ја третирала Спарта

Европската федерација на држави (латински foedus, договор, од самиот корен како fides, доверба, добра волја). Но колку долго може таква федерација да опстои со непослушни членови? Во некој стадиум ќе настане...
EU

АНАЛИЗА: Преструктуирање на Европа во седум точки

За неколку декади од своето постоење, Европската унија значително се промени. Тука е вклучена и трансформацијата на нејзината организација и носењето на одлуки. Освен зачувувањето на мирот во нејзините...
B48DC85C0EC290439FE12F32ED810612

АНАЛИЗА: „Јужен поток“ во заробеништво на конфликтите во Европа

Бугарскиот пристанишен град Варна требаше да биде порта за новиот голем гасовод кој треба директно да ја поврзе Европа со големите руски резерви на гас. Сега проектот е замрзнат. Врските меѓу Бугарија,...
cia-620x396

Организации кои сеат страв низ светот

Војната во Ирак, киднапирања во Нигерија, напади во Сомалија – радикални исламистички терористички групи како што се ИСИЛ, Боко Харам и Ал Шабаб претставуваат зкана во Африка и арапскиот свет. „Дојче...
MH

АНАЛИЗА: Проширување на чадорот на НАТО над Црна Гора и Македонија

Во реакција на Московската агресија врз Украина, американскиот претседател Барак Обама ги увери членките на НАТО Полска, Литванија, Латвија и Естонија дека имаат цврста поддршка од САД, но тој покажа...
rafinerija

АНАЛИЗА: Нафта – финансискиот залог на ирачките џихадисти

Рафинериjaта во ирачкиот град Бајџи е голем плен за групата џихадисти „Исламска држава во Ирак и Леванта“, која сака да создаде нова држава на териториите на Сирија и на Ирак. Нафтата, пак, е главен извор...
marin

АНАЛИЗА: Неуспехот на Ле Пен во Европарламентот

Неспособноста на лидерот на француската крајнодесничарска партија Национален Фронт, Марин Ле Пен, да формира група во Европскиот Парламент, и крајната нестабилност на коалицијата на Британецот, Најџел...

Најчитани вести