четврток, 25 мај 2017  |  Вести денес: 37

Archive: Анализи Subscribe to Анализи

moskva

Русија: Ги предупредивме САД за „Исламската држава“

Овие денови кружи шега меѓу руските официјални лицаза она што се случува на Блискиот Исток, и оди нешто вака: Како Јенките ќе се справат со групата на „Исламската држава“? Ќе создадат „Исламската држава...
id

АНАЛИЗА: Коалиција од погрешни сојузници

Храбриот чекор на американскиот претседател Барак Обама, да предводи коалиција од држави, кои ќе ја нападнат, распаднат и поразат организацијата „Исламска држава“ во Сирија и во Ирак, и тоа преку комбинација...
putIN

АНАЛИЗА: Планот на Путин

Планот на рускиот претседател Владимир Путин за Украина, како што и се очекуваше, го одложи новиот пакет санкции од Западот против Москва. Мирниот план, кој беше кусо презентиран од него за време на...
znameIS

АНАЛИЗА: Исламска држава се пробива во Централна Азија

Брошури и знамиња на „Исламска држава“ се појавиле во реони на Пакистан и на Индија, заедно со сигнали дека крајно-радикалната група собира свои следбеници дури и во упориштата на талибанците и на...
Kisa-u-Nisu-nevreme-pljusak-5

Доаѓа ледено доба: Не’ чекаат ладни години со малку сончеви денови?!

Иако светските стручњаци најавуваат дека во следните децении ќе се менуваат сушни периоди и периоди со обилни врнежи, српскиот експерт, проф. д-р  Млаџан Чуриќ, за српски „Телеграф“ вели дека сме влезени ...
NATO

АНАЛИЗА: На Самитот на НАТО сите погледи вперени кон Русија

Во велшкиот град Њупорт денеска започна вториот ден од Самитот на НАТО на кој би требало да се донесат клучни одлуки за формирање на ударна единица за брзо реагирање на НАТО, како и за проширување на...
NATO

АНАЛИЗА: Длабок раздор во НАТО

Очекувањата од средбата на врвот на НАТО во Велес, беа западните лидери да ја вратат во живот Алијансата. Целта е јасна – да се спротистават на руската инвазија во Украина. Но, сепак сојузниците повеќе...
gazatunel

АНАЛИЗА: Непријатните вистини за појасот Газа

Постојат неколку непријатни вистини за конфликтот на блискиот исток. Зошто Израелците и Палестинците неможат да постигнат долгорочно примирје? Зошто Саудиска Арабија постојано праќа пари во Појасот...
kremlj

АНАЛИЗА: Новосоветскиот империјализам против западната демократија

Руската инвазија во Украина, која Кремљ ја прикрива веќе неколку месеци во континуитет, сега е во полн замав. Во меѓувреме, пак, Москва повеќе и не се труди да го сокрие тоа. Дури и германската влада, која...
ruska vojska

АНАЛИЗА: Во пресрет на самитот на НАТО, Русија најави промена на воената доктрина

До крајот на оваа година во Русија ќе се појави прецизирана воена доктрина, условена од надворешно-политичките фактори, ширењето на НАТО, прашањата поврзани со противракетна одбрана и ситуацијата...
frederika-putin

АНАЛИЗА: Фредерика Могерини – новото лице на европската дипломатија

Новото лице на европската дипломатија, 41-годишната Федерика Могерини, досегашен министер за надворешни работи на Италија, го означува доаѓањето на новата генерација политичари на чело на Европската...
foto1-123-

ЕУ подготвува нови санкции за Русија

Европската унија и дава една недела рок на Русија да придонесе за деескалација на кризата во Украина или ќе се соочи со нови заострени санкции, кои би го погодиле финансискиот и енергетскиот сектор...
asad-syria

АНАЛИЗА: Станува ли Асад повторно партнер на Западот

Се случи точно пред една година – во август 2013. Шокирани од нападот со хемиско оружје во Гута, за што беше обвинет режимот на Башар Асад, Франција, Велика Британија и САД се подготвуваа да ја бомбардираат...
FOLIISIS

АНАЛИЗА: Убиството на Џејмс Фоли – мајсторскa лекција за моќта на џихадистичката Пи-Ар машина

Неслучајно групата „Исламска држава“ избра британски џихадист да го обезглави американскиот новинар Џејмс Фоли. Во последните 6 месеци, лидерите на оваа исламска мрежа изработија и доведоа до совршенство...
djihad

АНАЛИЗА: Џихадот пред портите на Европа

Зајакнувањето на сунитската група „Исламска држава“ во Сирија и во Ирак силно ги мачи европските лидери, и тоа е сосем оправдано, пишува швајцарскиот весник „Ле Матин“, пренесува Нетпрес. Британскиот...

Најчитани вести