понеделник, 29 мај 2017  |  Вести денес: 0

Archive: Сите - Македонија Subscribe to Сите - Македонија

vasko-eftov-vo-centar-640x342

„Во Центар“: Нова влада за промена на името

Според Ефтов, постојат најмалку три сценарија како Македонија до крајот на годината да стане членка на НАТО. Како што вели Ефтов, и американскиот Амбасадор Џес Бејли сака по секоја цена Македонија да...
mehmeti1

Мехмети: На пола од предлог министрите од ДУИ не би им верувал ни за благајници на куќен совет да бидат

Се повеќе поддржувачи на СДСМ, своето незадоволство од пазарењето меѓу Заев и Ахмети го покажаа на Фејсбук. -Не знам кој е точниот пазар на Заев со Ахмети ама пола од предлог министрите од ДУИ, не би им...
osmani-640x316

СДСМ го обвинува Бујар Османи за криминал, а сега ќе му дадат фотелја

Тие посочуваа дека „новата Влада ќе направи се што е во нејзина надлежност да овозможи институционално и целосно заокружување на случаите што ги води Специјалното јавно обвинителство, наместо политички...
gruevski-kanceska

Интензивно напредуваат градежните работи на Албанскиот и на Турскиот театар

До крајот на годината се очекува да заврши темелната реконструкција на Албанскиот театар. 50 отсто од градежните активности се завршени, останува само уште внатрешното уредување. Станува збор за прв...
jsp

Груевски: 25 илјади студенти минатиот месец користеле бесплатен превоз

Искористеноста на бесплатниот автобуски превоз е огромна, дури и повеќе од очекуваното. Од она што го имаме како информација, минатиот месец 25.000 студенти го користеле бесплатниот автобуски превоз...
svetec

Епископот Велички Гаврил Светогорец канонизиран за светител

Одлуката на САС на МПЦ – ОА беше објавена на светата архиерејска литургија што се одржа во Соборниот храм „Св. Никола“ во Штип, а со која чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г....
ivceva

Ивчева: Командантите на ДУИ се враќаат во владата

Командантот Вентили, поточно Садула Дураку откако од 2002-ра до 2006-та го оправи земјоделието, сега ќе ја оправа екологијата. Во меѓувреме Липково го направи Лас Вегас. Нека им е „со среќа“, на македонските...
Ljube-bOskovski_0

„Република“: Не­што смр­ди од гла­ва­та, а ри­ба­та од опа­шка­та

Ро­ден на: 24 октомври 1960 во с. Челопек, Тетовско Обра­зо­ва­ние:  Правен факултет во Скопје Про­фе­си­ја: Вртикапа Уста ли е, па­ри ли се, но не­што овој пат смр­ди од гла­ва­та. Факт е де­ка не­кои...
besa

Беса сѐ уште решава дали ќе влезе во новата влада

Претходно закажана е и седницата на централниот комитет на партијата на која ќе решава дали ќе учествува во владата или ќе даде само поддршка преку нејзините пет пратеници. Беса пред два дена ги соопшти...
mapa

Скандалозно тврдење: На Балканот границите порано или подоцна ќе се менуваат- ќе бидат повлечени во Македонија!

Како што тврди, нови граници најверојатно ќе бидат повлечени во Македонија, но и на Косово. Тој смета дека ЕУ нема решение за Балканот, а дека САД  не го интересира премногу Балканот. -БиХ денеска е подалеку...
benzini

Од утре нови цени на горивата во Македонија

Бензините пред две недели со последната одлука на Регулаторната Комисија за енергетика поевтинија за три денари, а цената на дизел горивата се намали за два денара по литар. Со одлуката се изврши намалување...
dimitriev

Премиерот Димитриев присуствува на прогласувањето на Епископот Велички Гаврил Светогорец за светец (ФОТО)

Одлуката на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија за впишување на епископот велички Гаврил Светогорец во списокот на светиите е објавена денеска...
Talat-Dzaferi-Kabinet-albansko-zname-1

Команданти на УЧК го окупираат Собранието

Порталот ИНА кој известува на албански јазик пренесува вест дека поранешни команданти на УЧК го посетуваат нелегално избраниот претседател на Собранието, Талат Џафери. Во текстот со наслов „КОМАНДАНТИ...
greuvski izjava

Груевски: Граѓаните да се потсетат какви реформи направи СДСМ

На конгресот на СДСМ гледам стари лица што ги изгубија изборите во 2014 и 2016 година и на некој начин успеја да дојдат на власт, дадоа сериозни и крупни ветувања поради што луѓето со право имаат очекувања,...
1 2 3 3.013

Најчитани вести