четврток, 17 август 2017  |  Вести денес: 18

Archive: Интервјуа Subscribe to Интервјуа

manevski

Маневски: Противуставна и противзаконита одлука на Апелациониот суд Скопје

Апелационен суд минатата седмица го укина решението на Основниот суд во Скопје 1 со кое следејќи ги законските одредби беше одлучено нелегално стекнатите прислушувани разговори да не бидат доказ во...
голема

Стојановска-Стефанова: Одговорната политика ќе не’ однесе во нови победи

М-р Анета Стојановска-Стефанова, член на ИК На ВМРО-ДПМНЕ, е родена 1982 година во Штип и е универзитетски асистент-докторанд на Универзитетот „Гоце Делчев” во Штип во научна област меѓународни односи...
viktor_grozdanov1

Виктор Грозданов: Ако Заев го потпише договорот со Бугарија, станува национален предавник

Брзото одвивање на настаните на домашната политичка сцена предизвикуваат реакции и од граѓаните, но и од страна на партиите. Со Виктор Грозданов, претставник на партијата Граѓанска опција за Македонија...
Bozidar_Dimitrov

Божидар Димитров: Борисов и Заев одамна комуницираат со СМС пораки

Професор Божидар Димитров е бугарски историчар и директор на Националниот историски музеј на Бугарија. Тој во Македонија се смета за контроверзна личност која честопати е дел од разни провокации во...
severina-1497946017-119787

Северина: Изгубив едно дете, нема да го изгубам и ова! (ВИДЕО)

Хрватската пејачка Северина Којиќ, во емисија на RTL зборуваше за борбата околу старателството над синот Алексндар. „Мислам дека не е време за молчење, како и секоја мајка која се бори за старателство...
17800201_1479080632124405_8944963670763551734_n

Лекарите советуваат: Вакцините го заштитуваат здравјето, да не се одложува вакцинацијата

„Заштити, спречи, вакцинирај” е овогодинешното мото на Европската недела на имунизација која се одбележува и во нашата земја. Во рамки на ЕНИ се одржуваат повеќе активности во кое свое учество земаа...
Boris_Damovski

Jа фативме фреквенцијата на размислата на точниот Македонец

Објавувањето на албанската платформа, потпишана во Тирана, постизборно, како клучен услов за коалицирање на албанските партии со македонските за формирање на Влада, предизвика големи контроверзии...
Стоп Сорос

Стоп Операција Сорос е реакција на дестабилизацијата на Македонија преку НВО

Стоп Операција Сорос е движење кое неодамна започна во Македонија. Доколку направите кратенка од првите букви на ова движење го добивате интернационалниот повик за помош СОС. СОС се движи во две насоки:...
анастасија

Анстасија Илиеска: Плаќањето данок е нашата обврска кон децата, иднината, државата

Анастасија Илиеска, диекторка на УЈП, во интервју за весникот „Вест“ посочува дека модернизацијата на УЈП е врвен приоритет, за даночните обврзници да можат многу поефикасно и поедноставно си ги исполнуваат...
република

Интервју со Груевски за Република: Граѓанскиот сектор не смее да остане во рацете на Сорос

Се договоривме да направиме едно интервју поврзано со активностите на Сорос во Македонија. Често е спомнуван, особено од Вашата партија, а никогаш подлабински немало разговор со некој политичар за...
madоna

Мадона: Преку уметноста ќе го сменам светот!

Музичката поп икона Мадона е „саундтрак“ на многу генераци, а оваа жена ја обожуваат и како феминистк и како уметник. Било кој што ја имал шансата да работи покрај неа, ќе сфати зошто Мадона е Мадона,...
Зоран Ѓорѓиевски

Куманово ќе добие ТИРЗ за привлекување странски инвестиции

Доктор Зоран Ѓорѓиевски од Куманово е кандидат за пратеник од редовите на Коалицијата „За Подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, во втората Изборна единица. Тој е во интервју за Нетпрес, говори...
andrej-koribko-1-640

Корибко: ВМРО и Груевски се тргнати кон историска победа

Македонија два пати ги порази заговорниците од Вашингтон и архитектот на обоените револуции Сорос, а сега се упатени и кон нов, трет пораз, во пресрет на предвремените парламентарни избори во земјата....
111940618

ФОРБС: Како Македонија ја преживеа мигрантската криза, ја зголеми својата економија и ги намами странските инвестиции

Разговаравме со поранешниот премиер Никола Груевски, веднаш по неговото службено патување во Вашингтон и Њујорк од 3-7 октомври. Во продолжение следува интервјуто со премиерот на теми како мигрантската...
poposki

Попоски за „Ди Велт“: Мора да ги држиме границите затворени

Во март Македонија ја затвори Балканската рута и со тоа значително го намали бројот на бегалци. Министерот за надворешни работи Никола Попоски ја поздравува политиката на „добредојде за бегалците“...

Најчитани вести