вторник, 22 август 2017  |  Вести денес: 0

Archive: Колумни Subscribe to Колумни

Дератизацијата на Македонија почнува во октомври

Големиот јужноамерикански раскажувач и мислител Маркез доживеа релативно брзо ревизија на точноста на неговата констатација дека на планетава, само во САД не е возможна смена на режимот со преврат,...

Антимакедонизмот и урбаните сељачишта

Држава со ваква младина не треба да се плаши за својата иднина. Така беседеше Јосип Броз. Ама ете, порасна таа негова младина и попат растури цела држава во крвава граѓанска војна, па стана вазалска колонија...

Илинден под фашистичка окупација

Како подготовка на овогодишното чествување на македонскиот државен и национален празник Илинден, во окупирана Македонија втрча американска војска (триста хуманоидни парчиња со едно чудо оружје и...

Дип стејт се победува со генерално длабоко чистење!

Република Македонија е окупирана држава. Окупаторот е Џес Бејли, експонент на вашингтонското политичко подземје наречено длабока држава, манијак вработен во ЦИА, и на збирот европски гангстери со...

МАКЕДОНИЈА – Безумни предавници, лажни патриоти и зомбирани посматрачи

Пред 2300 години филозофот Диоген со запалена факла во ден барал ЧОВЕК. Затоа што имало многу луѓе, но биле толпа од која не се издвојувал никој. Подоцна Римјаните дефинирале дека такви толпи се интересираат...

Последна шанса за Македонија

Последната реченица од мојата претходна колумна беше дека денес на страната на македонскиот народ е само Господ. Меѓутоа, се потсетив на анегдотата дека некој човек секој ден се молел на Господ да спечели...

Последните препелкања на СЈО

Очигледна е нервозата на СЈО поради сопствената свесност дека не поседуваат никакви докази и затоа со лажни и клеветнички изјави прават обиди да ја прикријата својата партиска пристрасност поради...

Македонското политичко самоуништување

Дали некој се е запрашал зошто Александар Македонски замина да го освојува Истокот, наместо да го завземе европскиот континент. Притоа на Исток мораше да се соочи со светската Персиска империја, да...

Илузијата на француските избори 2017-та

Изборот на Емануел Макрон за претседател на Франција, кој е вистинско чедо на банкарскиот систем и силите на глобализацијата, спречи од една страна автоматско активирање на процедурите за распаѓање...

Зомбирана Македонија, зомбиран Балкан

Во своите спомени, главниот терорист на Македонската револуционерна организација (МРО) Андон Лазов Јанев – Ќосето раскажува како речиси не ги убил во Софија д-р Христо Татарчев, Христо Матов и Димитар...

За што брза Заев и ги запоставува домашните задачи?

Ако по утрото денот се познава, преведено на нашите состојби значи како што тргна власта на социјалдемократите реално е стравувањето на крајот од нивниот мандат, колку и тој да трае, сите заедно да доживееме...

Сакате НАТО – добивате голема Албанија!

Една народна поговорка гласи: „Рибата смрди од главата, но ја чистат од опашката“. Пред да се расипе, македонската држава лошо мирисаше 27 години. Се менуваа луѓе, партии, влади, но до денес не се менуваше...

Војната доаѓа, Македонија пред време окупирана

Одамна пишувам дека ситуацијата во Македонија, на Балканот и во останатиот свет глобално се повторува од онаа пред Втората светска војна. ВСУШНОСТ, ЗАТОА ШТО САД (СВЕТСКАТА ВЛАДА ВО СЕНКА) ГО КОРИСТИ...

Отворено писмо до Премиерот на Македонија (1) – Ќе подадеш ли рака на медиумите, г-дине Зоран Заев?

Да Ви се претставам. Јас сум Виктор Грозданов член на Централниот Одбор на Граѓанската Опција за Македонија-ГРОМ висококвалификуван Опзозиционер. За разлика од некои плачковци јас живеев за овој момент...

Патриоти и терористи

Во својата книга „1984“, Џорџ Орвел проникливо пишува за времето кога светските вредности ќе бидат превртени за 180 степени: „војната е мир, слободата е ропство, глупоста е моќ“. Орвел во 1948 година пишува...

Најчитани вести