среда, 30 ноември 2016  |  Вести денес: 0

Archive: Колумни Subscribe to Колумни

Stefan-Vlahov-Micov-int113-1

НЕМА ДА НИ УПРАВУВАAТ ИЗРОДИ!

ВО ПОСЛЕДНИТЕ 10-ИНА ДЕНОВИ САД И РУСИЈА ЈА ПРОДОЛЖИЈА КЛИМАТСКАТА ВОЈНА ПОМЕЃУ СЕБЕ. На 12 август американските држави Луизијана и Мисисипи беа поплавени, а во одговор, на 15 август во Москва изврна премногу...
StefanVlahovMitcov

Нова агресија врз Македонија

Во минатата колумна пишував за природните катаклизми како предупредување кон луѓето и народите. Сега мора да се коригирам. Водната стихија што се случи вечерта на 6 август врз Скопје НЕ БЕШЕ ДЕЛО НА...
StefanVlahovMitcov

Идните месеци ќе бидат пресудни

Уште пред неколку децении македонскиот поетски великан Ацо Шопов разоткри длабоки вистини, до кои нашата историска наука сè уште не стигнала. Професорот Блаже Китанов децидно ги формулира: „Македонија...
oliver-andonov-izjava-640x359

СЈО врши притисок врз судот и спроведува политичка агенда – еве зошто и како

СЈО прави отворен и јавен притисок на судот и гради терен на меѓународната заедница да врши притисок на власта за специјално одделение и продолжување на рокот на СЈО.Од изјавата на обвинителката и...
StefanVlahovMitcov

Делчевата Внатрешна Револуционерна Организација и денешна Македонија

Оваа колумна ја пишувам пред 2 август, затоа што знам со кои зборови ќе се обратат македонските политичари на празникот. Тие зборови ќе бидат од аспект на потребите кон решавањето на политичката криза,...
StefanVlahovMitcov

Кога македонските политичари се задоволни, губитници се народот и државата

Потпишаниот на 20 јули договор меѓу политичките партии наликува на случајот од познатата анекдота кога некој потпишал брак со (с)ороспија и пред првата брачна ноќ и’ вели: „Ај, дано излезеш чесна“,...
StefanVlahovMitcov

Пучот во Турција е предупредување за Македонија

ЗОШО ВО ВАШИНГТОН НИКОГАШ НЕМАЛО ОБИД ЗА ПУЧ? ЗАТОА ШТО ТАМУ НЕМА АМЕРИКАНСКА АМБАСАДА. Обидот за пуч против Ердоган се покажа токму за тоа за кое повеќе пати сум пишувал: САД можат да бидат победени...
StefanVlahovMitcov

По самитот на НАТО светската војна е се’ поблиску

Самитот на НАТО во Варшава го потврди тоа кое сите /со исклучок на македонските политичари/ го знаевме: подготовката за војна со Русија е при крај. Станува збор како за воена, така и за економска и пропагандна...
StefanVlahovMitcov

Македонските политичари немаат појма од државност

Доколку еден народ сака да има подобра иднина, мора да ја знае за себе целата вистина како и тоа што го кочи кон таа цел. Историјата ни дава џокери преку повторување на историските состојби во разни временски...
StefanVlahovMitcov

Забрана на антимакедонски и атидржавни партии и здруженија

Во минатата колумна пишував дека Велика Британија сака да излезе од ЕУ и тоа не толку заради имигрантите, туку заради идните руски ракети. Народот добро сфаќа каде го турка светската мафија. Затоа и...

Странските политички газди надвор од Македонија!

На прославата поврзана со 26-годишнината на ВМРО-ДПМНЕ партискиот лидер Никола Груевски кажа дека „народот врие“ и веќе не можел да го контролира ова вриење. Всушност, македонскиот народ врие уште...
StefanVlahovMitcov

Импичмент на политичката елита

Наместо циркузантскиот импичмент на претседателот Иванов, кој се спроведува во Собранието, имам сериозен предлог: ИМПИЧМЕНТ НА ЦЕЛАТА ПОЛИТИЧКА ЕЛИТА! Доста веке од „кооперативни“ идиоти кои за пари,...
Stefan-Vlahov-Micov-int113-1

За одбрана на Македонија – глава во торба и напред

Секојдневно на улица граѓани ме прашуваат: До кога ќе продолжи ова лудило, овој вандализам? Мојот едноставен одговор е дека СЕТО ТОА МОЖЕ ДА ЗАВРШИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, САМО ШТО ЛУЃЕТО КОИ МОЖАТ ДА СТАВАТ...
StefanVlahovMitcov

Политичарите секојдневно ја уриваат Македонија

Во минатата колумна пишував дека во Македонија постои реален народ и виртуелни политичари. За жал, тие виртуелни фаци носат реална штета на македонскиот народ и држава. Со своите дејствија ја уништија...
StefanVlahovMitcov

Кој ќе плати за теророт врз македонскиот народ?

Најголемата измама во политиката е митот за политичката одговорност. Зошто е тоа мит? Затоа што политичка одговорност не постои. Од далечното минато до денес одговорноста практично е финансиска и физичка....

Најчитани вести