вторник, 6 декември 2016  |  Вести денес: 54

Archive: Колумни Subscribe to Колумни

StefanVlahovMitcov

Протекторатна Македонија е „Врвно“ достигнување за нашите политичари

Во својата пророчка стихотворба „Тажна слика“ поетот Раде Силјан напиша: „Во земја на мраморни глави / Поразот како победа се слави“. По одложувњетто на закажаните со закон и со распуштање на Собранието...
marija kotovsk

ВНИМАНИЕ: Означен официјалниот старт на втората рунда од Обоената револуција против Македонија

По спинуваната приказна за старецот претепан до смрт, за кого опозициските медиуми јавија дека наводно настрадал поради тоа што ја бранел Катица Јанева, што претставува обид за провокација на тензија...
StefanVlahovMitcov

Во борба против окупаторите на Македонија!

За секој нормален човек во и надвор од Република Македонија е јасно дека моментно нашата држава е окупирана. Окупирана од американскиот фашизам со активното соучество на ЕУ и домашните предавници....
darko janevski

Ван Хут незнае каде е музејот на ВМРО – Побарај го в петок, на аеродром, со билет за Брисел од 7.999 денари

Продолжува екстазата на Белгиецот Питер ван Хут, овој пат преку пресметка со ВМРО-ДПМНЕ. Откако завчера партијата му порача дека за неа тој сега е само обичен турист во Македонија и дека може да го посети...
poposki

Една шанса

Граница. Еднo од оние нешта што никогаш не можетe да ги замислитe во позитивен контекст. Прво на памет ни доаѓа слика зa непријатна бирократија, печати, чекање во колони, царина, безбедносни контроли…...
neno_mircevski

Вирусот Заев смртоносен за опозицијата

Првата акција на обвинителството под име „Титаник“ покажа три клучни работи:опозицијата нема намера да го демократизира општеството туку да го окупира; специјалното обвинителство пропушти голема...
StefanVlahovMitcov

Македонската дијаспора во Канада со цврста поткрепа и предупредување

Во петокот вечер се вратив од Торонто каде што бев почесен гостин на 44-та Гоцева комитска вечер во организација на „Обединети Македонци“. Во сабота претпладне (тогаш во Торонто е 5 часот наутро) тревожно...
latas1-640x354

Мортиша

Се огласи и Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Појавата не беше изненадување бидејќи Зоран Заев, обвинето лице на привремена работа шеф на СДСМ, го најави настапот неколку пати претходно. Како...
Велиновска: Непристрасно известување не е можно со пристрасно мешање однадвор

Ало наемници, заштитниот чадор ви прокиснува!

Очигледно е дека во Македонија има такви што упорно се трудат да создадат амбиент за граѓанска војна. За полесно да ја завладеат, за трајно да ја збришат. Таквите пробаа буквално се да ни вшприцаат вирус...
viktor_grozdanov1

Отворено писмо до Питер Ван Хауте – Вие сте за Јакуповиц мало маче во знаење на европските правила

Почитуван господине, посредник или медијатор во преговорите помеѓу најголемите политички партии, за регулација на медиумите во Република Македонија, би сакал да Ви се обратам лично поради Вашата изјава...
Stefan-Vlahov-Micov-int113-1

Влахов Мицов: Џабе се троши националната енергија

Веќе 25 години енергијата на македонскиот народ се троши без никаква корист и за самиот народ и за македонската држава. Мала земја по територија и население мора да ги користи вешто и природните ресурси...
StefanVlahovMitcov

Државата како „брза кујна“

Има такво кулинарство, во кое само за дваесет минути мора да бидат подготвени јадења од се и сешто. Учесниците во кујната носат се што ќе им падне на памет и ги малтретираат готвачите. Патентот за тоа...
StefanVlahovMitcov

Изборот е: Државата или смрт!

За решавањето на наметната однадвор, пред година и пол, политичка криза имаше две опции. Едната беше Пучот да биде уништен преку цврсти дејствија на државните институции, а неговите учесници да бидат...
StefanVlahovMitcov

Слушајте ги поетите наместо политичарите

Од дамнешни времиња е познат фактот, дека поезијата има предност пред политиката во нејзината пророчка моќ. Не е потребно да се навраќаме на кинеската, индиската и египетската поезија создадена пред...
StefanVlahovMitcov

Македонците, во споредба со државните институции, никогаш не капитулирале

Не е потребно нашироко да го аргументираме горенаведеното тврдење. Доволен е фактот дека македонската самосвест и име /идентитет/, се зачувани околу три милениуми, а македонските државни институции...

Најчитани вести