сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 10

Archive: Колумни Subscribe to Колумни

StefanVlahovMitcov

Забрана на антимакедонски и атидржавни партии и здруженија

Во минатата колумна пишував дека Велика Британија сака да излезе од ЕУ и тоа не толку заради имигрантите, туку заради идните руски ракети. Народот добро сфаќа каде го турка светската мафија. Затоа и...

Странските политички газди надвор од Македонија!

На прославата поврзана со 26-годишнината на ВМРО-ДПМНЕ партискиот лидер Никола Груевски кажа дека „народот врие“ и веќе не можел да го контролира ова вриење. Всушност, македонскиот народ врие уште...
StefanVlahovMitcov

Импичмент на политичката елита

Наместо циркузантскиот импичмент на претседателот Иванов, кој се спроведува во Собранието, имам сериозен предлог: ИМПИЧМЕНТ НА ЦЕЛАТА ПОЛИТИЧКА ЕЛИТА! Доста веке од „кооперативни“ идиоти кои за пари,...
Stefan-Vlahov-Micov-int113-1

За одбрана на Македонија – глава во торба и напред

Секојдневно на улица граѓани ме прашуваат: До кога ќе продолжи ова лудило, овој вандализам? Мојот едноставен одговор е дека СЕТО ТОА МОЖЕ ДА ЗАВРШИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА, САМО ШТО ЛУЃЕТО КОИ МОЖАТ ДА СТАВАТ...
StefanVlahovMitcov

Политичарите секојдневно ја уриваат Македонија

Во минатата колумна пишував дека во Македонија постои реален народ и виртуелни политичари. За жал, тие виртуелни фаци носат реална штета на македонскиот народ и држава. Со своите дејствија ја уништија...
StefanVlahovMitcov

Кој ќе плати за теророт врз македонскиот народ?

Најголемата измама во политиката е митот за политичката одговорност. Зошто е тоа мит? Затоа што политичка одговорност не постои. Од далечното минато до денес одговорноста практично е финансиска и физичка....
StefanVlahovMitcov

Моментниот македонски приоритет: Одржување на изборите и протерување на Бејли

Иако во досегашниот живот сум напишал безброј политички анализи (не сум аматер како 90 отсто од колумнистите) никогаш не сум имал политички амбиции. Одвратни фаци како Бејли, Ван Хауте, Гарет, Орав, Хан...
StefanVlahovMitcov

Има ли кој да им каже на Заев и на странците: „Ај, сиктер!“

Македонската историја е целосна потврда на мислата на Ткидит, дека историјата се повторува. Со разни луѓе и генерации, но со ист резултат. За жал, кај нас секогаш тоа повторување е драматично и жално....
StefanVlahovMitcov

Нема помирување со непријателите на Македонија!

Во претходната колумна пишував дека сите предмети отворени од нелегитимното Јавно обинителство со почетна буква Т значат ТЕРОР. Потврдата за тоа дојде само ден подоцна со самоубиството на Коста Крпач....
StefanVlahovMitcov

Долу рацете од Македонија!

Учесниците на тркалезната маса на тема „Одбрана на македонската независност, име, идентитет“ организирана на 25 април ги повикаа македонските државни институции и македонскиот народ на практични...
StefanVlahovMitcov

Порака до Заев и Чадорот – избори ќе има, но вас ќе ве нема

Во минатата колумна пишував дека на Македонија и’ недостасуваат лидери и еден ден потоа дојде Одлуката на претседателот Иванов да ги аболицира сите политичари. Таа одлука изгледаше како невиден идиотизам. САМО...
StefanVlahovMitcov

Зошто толку тешко одиме на избори?

Секој народ сака лидери – победници. Но, не само формални победници на локални и парламентарни избори, туку победници со здрав дух, со визионерство и храброст. Победоносниот дух целосно се изразува...
StefanVlahovMitcov

Кој ќе го заврзе Џес Бејли?

Колумнава ја започнувам сo една позната поговорка, која вели: „Заврзи го попот, да се смири селото“. Таа е актуелна за секој кој се чувствува како шериф и каубоец, а живее и работи во туѓа земја. Половина...
StefanVlahovMitcov

Политичари циркузанти

  Во предминатата колумна пишував дека мора по секоја цена да ги поддржиме и зачуваме државните институции, а потоа со или без избори да ги смениме голем дел од луѓето во нив со вистински патриоти...
viktor_grozdanov1

Отворено писмо до Зоран Заев (3) : Како Мали Мујо замислува ПУЧ

Римската Империја на модерното општество му пренела три клучни работи: Арени, Инфраструктура и Информацијата е Знаење и во исто време Моќ. Денес е многу интересно да знаеш што мисли позицијата, што...

Најчитани вести