вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 15

Archive: Колумни Subscribe to Колумни

StefanVlahovMitcov

Господ казнува прво со одземање на умот

Позната е теоријата на контролиран хаос со која САД во 90-те години се трансформира во прва светска сила. Со ширењето на хаосот во последниве години Американците излегоа во улога на шахист, кој панично...
viktor_grozdanov1

Отворено писмо до Зоран Заев (2): Новинарите се дел од играта, ама никако и игра

Уште одма најава за третото писмо кое ќе го посветам на прислушкувањето, техничките можности и сите манипулации од страна на разузнавачката служба на република српска енклава Македонија, како и на...
StefanVlahovMitcov

Марионетите никнат како пeчурки

Од создавањето на првите државни структури во антиката до денес, тие се обидуваат да го контролираат населението кое живее на таа територија. Во името на кнезовите, кралевите, императорите, а покасно...
StefanVlahovMitcov

Орвеловата „1984“ во Македонија

Според закон на претседателот на САД, Обама, во 2017 година сите Американци мора да бидат со микрочипови преку кои ќе бидат апсолутно контролирани и дури убивани ако се спротивставуваат на власта. Слични...
viktor_grozdanov1

Отворено писмо до Зоран Заев

Многу те лажат сопартијците кои се само етиди во твојот  живот Драг пријателе Зоран  Заев, Нашите заеднички злобници ме нарекуваат човекот на Заев. Не затоа што се интелигентни или остроумни, туку затоа...
StefanVlahovMitcov

Протекторатна Македонија е „Врвно“ достигнување за нашите политичари

Во својата пророчка стихотворба „Тажна слика“ поетот Раде Силјан напиша: „Во земја на мраморни глави / Поразот како победа се слави“. По одложувњетто на закажаните со закон и со распуштање на Собранието...
marija kotovska

ВНИМАНИЕ: Означен официјалниот старт на втората рунда од Обоената револуција против Македонија

По спинуваната приказна за старецот претепан до смрт, за кого опозициските медиуми јавија дека наводно настрадал поради тоа што ја бранел Катица Јанева, што претставува обид за провокација на тензија...
StefanVlahovMitcov

Во борба против окупаторите на Македонија!

За секој нормален човек во и надвор од Република Македонија е јасно дека моментно нашата држава е окупирана. Окупирана од американскиот фашизам со активното соучество на ЕУ и домашните предавници....
darko janevski

Ван Хут незнае каде е музејот на ВМРО – Побарај го в петок, на аеродром, со билет за Брисел од 7.999 денари

Продолжува екстазата на Белгиецот Питер ван Хут, овој пат преку пресметка со ВМРО-ДПМНЕ. Откако завчера партијата му порача дека за неа тој сега е само обичен турист во Македонија и дека може да го посети...
poposki

Една шанса

Граница. Еднo од оние нешта што никогаш не можетe да ги замислитe во позитивен контекст. Прво на памет ни доаѓа слика зa непријатна бирократија, печати, чекање во колони, царина, безбедносни контроли…...
neno_mircevski

Вирусот Заев смртоносен за опозицијата

Првата акција на обвинителството под име „Титаник“ покажа три клучни работи:опозицијата нема намера да го демократизира општеството туку да го окупира; специјалното обвинителство пропушти голема...
StefanVlahovMitcov

Македонската дијаспора во Канада со цврста поткрепа и предупредување

Во петокот вечер се вратив од Торонто каде што бев почесен гостин на 44-та Гоцева комитска вечер во организација на „Обединети Македонци“. Во сабота претпладне (тогаш во Торонто е 5 часот наутро) тревожно...
latas1-640x354

Мортиша

Се огласи и Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Појавата не беше изненадување бидејќи Зоран Заев, обвинето лице на привремена работа шеф на СДСМ, го најави настапот неколку пати претходно. Како...
Велиновска: Непристрасно известување не е можно со пристрасно мешање однадвор

Ало наемници, заштитниот чадор ви прокиснува!

Очигледно е дека во Македонија има такви што упорно се трудат да создадат амбиент за граѓанска војна. За полесно да ја завладеат, за трајно да ја збришат. Таквите пробаа буквално се да ни вшприцаат вирус...
viktor_grozdanov1

Отворено писмо до Питер Ван Хауте – Вие сте за Јакуповиц мало маче во знаење на европските правила

Почитуван господине, посредник или медијатор во преговорите помеѓу најголемите политички партии, за регулација на медиумите во Република Македонија, би сакал да Ви се обратам лично поради Вашата изјава...

Најчитани вести