недела, 11 декември 2016  |  Вести денес: 0

Archive: Колумни Subscribe to Колумни

latas

Воајери

Ќебапчињата и воајеризмот се криви што СДСМ не може да се врати власт. Еве, две години по обидот за насилно освојување на Собранието и недобиена поддршка за тоа од странство – Заев со нов обид. Со објавување...
mane(1)

СДСМ од 1990 година до денес без интриги само еднаш победник на избори

СДСМ од 1990 година до денес само еднаш беше победник на непосредни избори. Оттогаш до денес, освен интриги, старото раководство на СДСМ не покажа никакви квалитети, напротив носи вина за македонските...
StefanVlahovMicov(1)

Сo кои странски служби комуницирал Заев?  

Претседателот на СДСМ е само еден пион, една „бомба“ и едно негово осудување не решава ништо, зашто остануваат и петтоколонашите и странските служби. Со кои од нив соработувал Заев? Повеќе од една...
dejan-nikolovski-kolumna

Квислинзи

Видкун Абрахам Лориц Јонсен Квислинг е норвешки политичар, основач и лидер на партијата „Народен Сојуз“, која била помагана од германските нацисти. Во втората светска војна, Квислинг им се оддолжува...
marija kotovsk

Има разлика и зошто СДСМ не е СИРИЗА

Од Грција „Чао бела“, од Македонија „Чао Заев“. Грчката опозицијата славеше со своите сонародници, додека нашата се соочува со протести на гневните граѓани и кривични пријави за лидерот. Залудно...
dejan-nikolovski-kolumna

Жоровизам

Видовте каков е Груевски на карикатурата. На кого да му целиваме рака? Нему ли да му целиваме рака? Овие реченици, од неодамнешниот говор на новинарот Зоран Димитриевски Жоро за време на протестот на...
jorgospapadakis

Вистинскиот Алексис Ципрас

Ова, пријатели мои, не е радикална левица. Ова е најнизок вид политички опортунизам. Ципрас и неговата партија ловат риба во матните води на длабоката финансиска и социјална грчка криза и ќе направат...
bojan(1)

Спортот, младите и Македонија

Започна светското првенство во ракомет, на кое учество ќе земе и нашата Македонија. Лазаров, Мојсоски, Манасков, Стоилов, Миркуловски сите во поход на светската титула. Следните 15-тина дена ќе бидат...
dejan-nikolovski-kolumna

Пленумите се голи и боси, украсени со политичките маски

Нов тежок пораз нанижа збирштината од лустрирани кодоши и полициски новинари обединета за своите СДСМ-овски идеали во соросовиот Институт за отворено општество. Пораз за кој подеднако бреме на ТЕЖОК...
dejan-nikolovski-kolumna

Моралот на Геровски е како невиноста на ескорт дамите

Соросовиот мегафон, одработувачот Бранко Геровски, мака мачи да успее да ги оправда дебелите хонорари на странските организации, ама не му успева, веќе 8 години не може да испорача резултати. Жално е...
Timco_Mucunski

Одлуките на европските институции – стратегија или стихијност?

Поттик за објавување на наведениот наслов ми даде неодамнешната изјава на известувачот  на Европскиот Парламент за напредокот на Република Македонија во евроинтегративниот процес, словенечкиот...
Timco_Mucunski

Од Хавана до Атина

Повеќе од пет децении беа потребни да започне процесот на  нормализација на односите меѓу САД и Куба, што истовремено претставува една од најзначајните промени на американската надворешна политика...
viktor_grozdanov1

Сашо Ордановски би да биде Дејвид Петреус, ама слабо му иде

Промотерот на бомбата на Зоран Заев, уважениот Сашо Ордановски, експерт за сите општествени теми како новинарство, студенти, ЛГБТ заедници, а пред се’ разузнавање и контраразузнавање, на мое општо...
Timco_Mucunski

Почеток на преговорите е од заеднички интерес и за ЕУ и за Македонија

Меѓу најважните приоритети за Република Македонија останува да биде брзиот почеток на преговори со ЕУ, кое прашање истовремено претставува сериозен предизвик и за самата Европска Унија. По добивањето...
viktor_grozdanov1

(Странските) тајни служби на Ордановски Сашо

Откако претседателот на СДСМ  г-дин Зоран Заев ја најави бомбата за рушење на легитимно избраната, на демократски избори, актуелна власт почнаа да се ројат како пчели излезени од саќето голем број стари...