вторник, 29 ноември 2016  |  Вести денес: 16

Archive: Магазин Subscribe to Магазин

133456472

Промоција на монографија за Александар Џамбазов

Монографијата „Маестро Александар Џамбазов-Живот низ сеќавања, афоризми, сентенции“ од музиколозите Јулијана Папазова и Елени Новаковска вечер ќе биде промовирана во книжарницата „Литература.мк“. Книгата...
dsc4495-1-640x395

Мејкап шоу на Ланком во Скопје

Пзнатата мејкап артистка Ивана Лисак, минатата недела пред македонската публика преку интересно мејкап шоу презентираше неколку ултимативни мејкап трендови со производите на престижниот козметички...
1

Свој леб по свој вкус

  Како се приближуваат празниците така домот полека оладува. Секој во семејството има свои планови и модерниот начин на живеење полека ја нарушува семејната атмосфера. Тоа не се должи на луѓето туку...
зграда

Каде се наоѓа најскапата зграда во светот?

1.) Мекдоналдс е најголемиот светски дистрбутер на играчки2.) Ленин во 1887 година се запишал на Универзитетот во Казан, но до крајот на годината бил избркан поради учество во студентски протести.3.) Владетелите...
хороскоп

Дневен хороскоп

Овен Ќе најдете многу поддршка од оние кои се околу вас, не се двоумете да ја побарате. Бидете упорни и навремено завршете си ги работните обврски. Морате да одлучите што ќе ви биде приоритет на љубовен...
20-romantic-bathroom-designs-16-550x396

Десет необични и уникатни бањи (Фото)

Човековата фантазија оди до таму што она кое го сакаме се обидуваме и архитектонски да го вметнеме во нашето секојдневие. Ви претставуваме 10 необични и уникатни бањи:  
dete-pie-mleko-650x396

Експертите предупредуваат: 99 отсто од децата пијат премногу млеко!

Експертите предупредуваат дека исхраната во најмладите години е мошне важна и дека одредува какво ќе биде здравјето во иднина. Дури 99, 9 отсто од децата на возраст под две години внесуваат премногу...
roditeljstvo-3-650x396

Фотографии кои ќе ги разбере секој родител

Денот кога ќе станете родител мора да се помирите со тоа дека веќе нема да имате многу слободно време за себе, нема мирно и долго да спиете, дома никогаш нема да ви биде средено, а многу активности во...
ageing-650x279

Неколку причини зoшто старееме побрзо!

Модерниот начин на живот доведува до предвремено стареење. Ќе се изненадите од работите кои влијаат толку лошо на вашето здравје! Еве некои од причините зoшто старееме побрзо! Перницата и стареењето...
polneto-pile-300x175

За ручек подгответе полнето пиле

Состојки: 1 пиле 50 гр.пилешки џигер 1 помал морков 1 јајце 1 помал кромид 1-2 чешниња лук 2 лаж презла малку магдонос малку сол малку црн пипер масло за мачкање сенф компир Начин на подготовка: Џигерчињата...
podocnici-630x396

Со лимон и домат решете се од подочниците

Ако ги имате, сигурно им завидувате на оние луѓе кои не се борат со „торбите“ под очите. Ако сте еден од оние несреќните, оние што секој ден ги „носат“ своите торби околу очите, тогаш дефинитивно треба...
4-tehniki-za-flert-so-chija-pomosh-kje-go-privlechete-vnimanieto-na-sekoj-mazh-www-kafepauza-mk_-400x250

Кој знак е мајстор за флерт: Хороскопот и привлечноста

Овен Овните се прилично привлечни за женскиот свет. Сакаат да контролираат, исклучително се добри во бакнување, но нетрпеливи и често себини во водењето љубов, што може да доведе до потешкотии во односот....
srekjna-na-rabota

Совети од успешните жени: Како да го засакате работното место?

Постои начин да го засакате вашето работно место. Со овие трикови на успешните жени полесно ќе ги преживеете деновите на работа…Замислете си дека штотуку сте се вработилеВо првите месеци на новото...
Stefan vlahov Micov - Makedon...

Нова книга „Македонска национална програма“ од Стефан Влахов Мицов

  Во издание на „Матица македонска“ од Скопје, излезе од печат книгата „Македонска национална програма“ од проф. д-р Стефан Влахов Мицов. На страниците на своето најново дело познатиот научник...
zdravkica1

Водителката Здравкица стана мајка по втор пат – ќерката и синот заедно ќе слават роденден

Пред три години убавата македонска водителка Здравкица Билбиловска, сега Милиќ, на свет го донесе своето прво дете – ќерката Маша. Здравкица и нејзиниот сопруг Војислав како плод на љубовта добија...

Најчитани вести